Związek zawodowy anestezjologów krytycznie o dopuszczeniu do pracy w Polsce anestezjologów spoza Unii
Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów wyraził sprzeciw związany z obniżaniem przez Ministra Zdrowia standardów bezpieczeństwa pacjentów leczonych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii. W ten sposób Związek odniósł się do projektu rozporządzenia zmieniającego standard organizacyjny w AiIT.

Zarządu Główny Związku Zawodowego Anestezjologów przedstawił w piątek (29 stycznia) stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii z dnia 27 stycznia 2021 r.
W związku z przekazaniem do konsultacji społecznych projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii z dnia 27 stycznia 2021 roku Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów wyraża stanowczy sprzeciw związany z obniżaniem przez Ministra Zdrowia standardów bezpieczeństwa pacjentów leczonych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz negatywnie w całości opiniuje w/w projekt rozporządzenia - czytamy w stanowisku podpisanym przez przewodniczącego ZG ZZA Jerzego Wyszumirskiego.
Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia zakłada, że celem projektu jest umożliwienie podmiotom leczniczym zatrudnienie lekarzy, którzy w innych krajach niż kraje UE odbyli szkolenie specjalizacyjne odpowiadające w istotnych elementach merytorycznych programowi szkolenia specjalizacyjnego w Polsce. To rozwiązanie ma na celu sprostanie sytuacji dynamicznego przyrostu liczby zakażonych SARS-CoV-2.
W ocenie ZG ZZA projekt rozporządzenia nie przedstawia żadnego rozwiązania mającego na celu weryfikacje kompetencji lekarzy wymienionych w tym rozporządzeniu.
W ocenie ZG ZZA wprowadzenie zgodnie z projektem rozporządzenia możliwości pracy lekarzy anestezjologów z zagranicy o nie zweryfikowanych kompetencjach, może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia dla pacjentów znieczulanych podczas zabiegów operacyjnych oraz pacjentów leczonych w oddziałach intensywnej terapii - czytamy w stanowisku.
ZG ZZA każdy ewentualny przypadek zdarzenia niepożądanego podczas znieczulenia lub w trakcie leczenia w oddziale intensywnej terapii spowodowanego brakiem odpowiednich kwalifikacji lekarza o nie zweryfikowanych kwalifikacjach będzie podawał do publicznej wiadomości i wskazywał na Ministra Zdrowia jako osobę odpowiedzialną za wystąpienie tego zdarzenia - podano w stanowisku.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)