Związek Powiatów Polskich proponuje: 100 zł dla lekarza POZ za stwierdzenie zgonu

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2020 09:31

Lekarze POZ masowo odmawiają udziału w oględzinach zwłok i stwierdzenia zgonu. Problem nasilił się podczas pandemii - alarmuje Związek Powiatów Polskich. Proponuje, by Minister Zdrowia zobowiązał lekarzy POZ do stwierdzania zgonów gwarantując za to 100-złotowe wynagrodzenie.

Związek Powiatów Polskich proponuje: 100 zł dla lekarza POZ za stwierdzenie zgonu
Lekarze podstawowej opieki odmowę stwierdzenia zgonu często uzasadniają obawą o zakażenie. Fot. archiwum

Lekarze podstawowej opieki odmowę stwierdzenia zgonu często uzasadniają obawą o zakażenie. Związek Powiatów Polskich (ZPP) przypomina, że od kilkunastu lat apeluje o wprowadzenie zmian w przepisach regulujących stwierdzanie zgonu. Obecnie obowiązująca ustawa z lat 50-tych, wzorowana była na przepisach przedwojennych.

„Niezależnie od konieczności docelowego uregulowania tej kwestii, zwracam się z wnioskiem o wprowadzenie na czas obowiązywania stanu epidemii szczególnych regulacji prawnych, które z jednej strony zobowiązywałyby lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do stwierdzania zgonów, z drugiej gwarantowałby lekarzom przyznanie wynagrodzenia za wykonanie tej czynności” - napisał prezes ZPP Andrzej Płonka w przekazanym mediom apelu do Ministra Zdrowia.

Związek proponuje, aby wynagrodzenie za stwierdzenie zgonu wynosiło 100 zł - tyle, ile wynosi stawka za lekarską wizytę domową u pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wynikająca z załącznika do zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 września 2020 r.

Związek uważa, że wynagrodzenia te powinny być finansowane ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum