Zwalniani pracownicy "uciekają" na L-4: pracodawcy chcą zmian

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2010 11:33

Powiadomienie związków zawodowych o zamiarze zwolnienia pracownika umożliwia zainteresowanemu "ucieczkę" na zwolnienie lekarskie - uważają pracodawcy.

Jak podaje Gazeta Prawna, zgodnie z art. 38 kodeksu pracy, pracodawca, który chce zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, należącego do związków zawodowych, musi uzyskać opinię związków. Jeśli związek uzna przyczynę wypowiedzenia za niesłuszną, powiadamia o tym w ciągu pięciu dni pracodawcę.

Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich przyznaje, że rośnie liczba sygnałów od szefów firm, że powiadomienie związków o zamiarze zwolnienia pracownika skutkuje jego natychmiastową chorobą.

Pracodawcy chcą zatem zmian, które skuteczne ograniczą ucieczkę pracowników na zwolnienia lekarskie. Według Polkowskiego problem trzeba rozwiązać w prawie pracy: firma powinna wypowiadać umowy i konsultować zwolnienie ze związkami tego samego dnia. Pracodawca mógłby cofnąć wypowiedzenie dopiero wówczas, gdyby opinia związków była uzasadniona. Tym bardziej, że nawet gdy związki wydadzą negatywną opinię o planowanym zwolnieniu, firma nie musi jej uwzględnić.

W 2009 r. ZUS przeprowadził 95,7 tys. kontroli zwolnień lekarskich. W ich efekcie wstrzymano wypłaty zasiłku chorobowego 3402 osobom, a do kasy ZUS wróciło 5,7 mln zł.

Więcej na www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum