×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zranienia igłami wśród personelu: brak egzekucji przepisów

Autor: KL/Rynek Zdrowia02 grudnia 2013 16:37

W krajach UE dochodzi każdego roku do 1,2 mln zakłuć igłami zdarzających się pracownikom służby zdrowia. Tymczasem po 6 miesiącach od wejścia w życie dyrektywy 32/2010/UE, dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w ochronie zdrowia, okazuje się, że jej przepisy nie zostały w pełni wdrożone w żadnym z państw członkowskich.

Zranienia igłami wśród personelu: brak egzekucji przepisów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zebrani na IV Szczycie European Biosafety Network w Warszawie (2 grudnia) przedstawiciele: Komisji Europejskiej, polskiego parlamentu, stowarzyszeń pielęgniarskich i europejskich państw członkowskich Europejskiej Sieci Bezpieczeństwa Biologicznego, zwracali uwagę, że wciąż brak jest wyraźnych działań prowadzących do zwiększenia bezpieczeństwa pracy w placówkach służby zdrowia.

Problemem pozostaje m.in dostęp do bezpiecznego sprzętu, brakuje oceny ryzyka związanego z danym stanowiskiem pracy, a poziom wiedzy pracowników o zagrożeniach związanych z pracą w placówkach służby zdrowia wciąż jest niezadawalający.

Francisco Alvarez z Komisji Europejskiej podkreślał, że w efekcie dziś należy uznać, że implementacja przepisów dyrektywy jest obecnie na poziomie minimalnym. Jak zaznaczał świadomość tego, że inwestycja w bezpieczne warunki pracy szybko się zwraca, jest obecnie mała zarówno u decydentów, pracodawców jaki i samych pracowników

Z wdrożeniem do porządku prawnego Dyrektywy 2010/32/EU najlepiej poradziły sobie Niemcy i Holandia, ale są takie kraje, gdzie praktycznie w ogóle nie doszło na transpozycji w tym zakresie. Co, jak podkreślali eksperci, może się dla tych państw skończyć interwencją KE. 

Przy wdrażaniu przepisów do danego prawodawstwa najczęściej pomijano kwestie związane z sankcjami za naruszenie przepisów dyrektywy.  

Maximo Gonzalez Jurado z Europejskiej Sieci Bezpieczeństwa Biologicznego podkreślał żaś, że bez odpowiedniego systemu kar nie uda się zmobilizować placówki do przestrzegania postanowień dyrektywy.

W Polsce transpozycja przepisów Dyrektywy 2010/32/EU do prawa krajowego została przeprowadzona przez rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Na jego mocy pracodawcy zostali zobligowani do stosowania wszelkich dostępnych środków do eliminacji zranień ostrymi narzędziami wśród pracowników, w tym do zapewnienia dostępu do sprzętu ze specjalnymi zabezpieczeniami. Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzania oceny ryzyka nie rzadziej niż raz na dwa lata, w której musi uwzględniać ocenę dostępności personelu do rozwiązań chroniących przed zranieniem.

W opinii Doroty Kilańskiej z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego ministerialne rozporządzenie jednak nie wpłynęło w sposób realny na poprawę bezpieczeństwa pracy w placówkach zdrowia. Mamy nadal problem z egzekucją zawartych w nim przepisów. Szacuje się, że przepisy dyrektywy dotyczą ok. 8 mln pracowników - 70 proc. tej liczby to pielęgniarki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze