Zniknie ulga podatkowa na sponsorowane wyjazdy dla lekarzy?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2018 10:45

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że jeśli jednak lekarz uczestniczy w konferencjach i kursach poza siedzibą spółki, to nie wykonuje żadnych zadań ani świadczeń na jej rzecz. Nie ma więc podstaw, by zastosować zwolnienie z PIT za czas podróży służbowej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że sponsorowany wyjazd stanowi dla lekarzy przychód z innych źródeł. Fot. PTWP

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmuje się marketingiem produktów leczniczych. By je wypromować, zaprasza lekarzy czy farmaceutów na konferencje i szkolenia, na których prezentuje te produkty - zwykle poza siedzibą spółki, także za granicą. Spółka opłaca zaproszonym osobom koszty pobytu.

Gdy konferencja odbywa się w Polsce, to zwolniony z PIT jest pobyt w hotelu do 600 zł za dobę. W Europie zwolnienie to zwykle 160-180 euro za dobę, w USA 200 dol. (w Nowym Jorku 350).

Teraz dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że jeśli lekarz uczestniczy w konferencjach i kursach, to nie wykonuje żadnych zadań ani świadczeń na rzecz spółki. Nie ma więc podstaw, by zastosować zwolnienie z PIT za czas podróży służbowej.

Szef KIS stwierdził, że sponsorowany wyjazd stanowi dla lekarzy przychód z innych źródeł. Spółka musi wystawić im informacje PIT-8c, na podstawie której rozliczą świadczenia w zeznaniu podatkowym - pisze Rzeczpospolita. 

Adwokat tłumaczy, że jeśli spółka zaskarży interpretację, ma duże szanse na wygraną ze względu na odmienne interpretacje organów podatkowych w poprzednich latach.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum