Znany krakowski lekarz skazany za przyjmowanie łapówek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2018 18:55

Na karę półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za przyjmowanie korzyści majątkowych od pacjentów skazał w środę (14 lutego) krakowski sąd znanego lekarza, profesora medycyny i byłego ordynatora kliniki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Józefa K. Wyrok jest nieprawomocny.

Znany krakowski lekarz skazany za przyjmowanie łapówek. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia uznał, że oskarżony lekarz w okresie od 2007 r. do lipca 2014 r. w 28 przypadkach w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjął korzyści majątkowe w łącznej kwocie co najmniej 4 tys. 220 zł.

Ukarał go także karą grzywny w wysokości 12 tys. zł i zasądził 2,7 tys. zł opłaty sądowej.

Jednocześnie sąd uniewinnił lekarza od zarzutu poświadczania nieprawdy w dokumentach.

Jak podkreślił sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku, dla sądu nie ulega wątpliwości, że oskarżony Józef K. przyjmował korzyści majątkowe w związku z pełnieniem funkcji publicznej - jako ówczesny kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i jako lekarz poradni przyszpitalnej.

Sąd nie dał wiary oskarżonemu, że pacjenci lub ich bliscy sami dawali pieniądze jako wyraz wdzięczności lub z chęci dalszego zainteresowania swoją osobą, a oskarżony nie mógł temu zapobiec.

Sąd podkreślił, że nie kwestionuje fachowości i dorobku zawodowego oskarżonego, ale uważa, że takim osobom ze względu na pełnione funkcje należy stawiać większe wymagania etyczne.

Wyrok skazujący ma służyć napiętnowaniu takich nieetycznych zachowań - podkreślił sąd.

Przedstawiciel prokuratury poinformował po wyroku, że decyzja w sprawie odwołania zapadnie po analizie pisemnego uzasadnienia wyroku.

Obrońca oskarżonego mec. Krzysztof Bachmiński od razu zapowiedział złożenie apelacji. - Sąd w ogóle nie podjął aspektów prawnych, które wiązały się z tą sprawą, w związku z tym będziemy apelować; naszym zdaniem nie było tu spełnionych znamion ustawowych przestępstwa - powiedział PAP adwokat.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w listopadzie 2015 r. Wcześniej sąd warunkowo umorzył sprawy 14 osób, które przyznały się do wręczania łapówek lekarzowi. Lekarz został zawieszony w wykonywaniu obowiązków kierownika kliniki, potem przestał być pracownikiem Szpitala Uniwersyteckiego.

Anna Pasek

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum