Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym ograniczeń wz. z epidemią

Autor: Dziennik Ustaw/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2020 20:47

W środę (1 kwietnia), dzień po tym jak rząd wprowadził znowelizowanie rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pojawiły się w nim kolejne zmiany. Rząd poinformował, że na złagodzeniu obostrzeń wprowadzonych skorzystają myśliwi, właściciele i klienci hoteli oraz chorzy przed 65 rokiem życia udający się do aptek.

Po zaostrzeniu przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zamknięte zostały parki, place zabaw, wypożyczalnie miejskich rowerów. Mieszkańcy kraju nie powinni się przemieszczać, powinni zostać w domu, a ich wyjście na zewnątrz może uzasadniać tylko ważna potrzeba życiowa, jaką jest np. konieczność udania się do pracy, czy do sklepu. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie kary od 500 zł do nawet 30 tys. zł

Tymczasem już dzień później (1 kwietnia) rząd poinformował, że w rozporządzeniu wprowadzającym nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa uszczegółowiono kilka kwestii.

Jeśli osoba zamieszkiwała w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca, może dokończyć swój pobyt zgodnie z planem. Z bazy hotelowej mogą też korzystać nadal osoby w delegacji, którzy nocują tam w ramach wykonywania obowiązków służbowych, a także, co zrozumiałe, personel medyczny.

Poprawki dotyczą również, tzw. "godzin dla seniorów" (10:00-12:00), kiedy to mogą być obsługiwane jedynie osoby w wieku 65 +. Teraz z obostrzenia tego wyłączone zostają stacje benzynowe. Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

W § 1 rozporządzenia, w którym mowa o wykluczeniach z zakazu przemieszczania się od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, dodano punkt 5., mówiący o tym, że z obowiązku tego zwolnieni są również myśliwi.

Więcej: dziennikustaw.gov.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum