×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zmiany w finansowaniu wyrobów medycznych. "Rewolucja korzystna dla szerokiej grupy pacjentów"

Jakub Styczyński Autor: Jakub Styczyński • Źródło: Rynek Zdrowia   • Dodano: 29 czerwca 2023 15:00

Ministerstwo Zdrowia uwzględniło wiele postulatów producentów oraz przedstawicieli pacjentów. Dodano nowe pozycje obejmujące nowoczesne wyroby medyczne i zwiększono niektóre limity. Resort przedstawił projekt nowego wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Zmiany w finansowaniu wyrobów medycznych. "Rewolucja korzystna dla szerokiej grupy pacjentów"
Nowe limity dotyczące ortez i protez na zamówienie. Będzie nowy wykaz wyrobów medycznych Fot. AdobeStock
  • Opublikowano projekt nowego wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie
  • Organizacje pacjenckie i producenci wyrobów medycznych chwalą projekt. Ministerstwo przychyliło się do wielu ich postulatów
  • Projekt trafił do konsultacji publicznych. Rozporządzenie ma wejść w życie od przyszłego roku

Nowy wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie trafił do konsultacji

26 czerwca na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Został on oddany do konsultacji społecznych, mających potrwać do 10 lipca br. Wejście w życie nowego rozporządzenia planowane jest na 1 stycznia 2024 r.

W uzasadnieniu do projektu resort zdrowia wskazuje, że propozycja regulacji wprowadza zmiany będące odpowiedzią na postulaty pacjentów, lekarzy i organizacji pacjenckich. Celem jest zwiększenie dostępności do wyrobów medycznych oraz uszczegółowienie problemów interpretacyjnych.

W dokumencie wprowadzono kilkanaście ważnych zmian. Przykładowo:

  1. Zmiany limitów i opisów ortez i protez na zamówienie, jak również obuwia ortopedycznego na zamówienie.
  2. Zmniejszenie udziału pacjenta w limicie finansowania na wyroby chłonne z 30 proc. do 20 proc., a w przypadku dzieci do 10 proc.
  3. Dodanie wkładek ortopedycznych na zamówienie wraz z badaniem rozmieszczenia nacisków na podeszwowej stronie stóp.
  4. Poszerzenie wykazu o wyroby kompresyjne okrągłodziane w populacji pacjentów z niewydolnością żylną w leczeniu lub profilaktyce owrzodzeń żylnych.
  5. Zmiany w finansowaniu osprzętu do pomp insulinowych, uwzględniające rekomendowane okresy użytkowania, jak również nowe wyroby na rynku.
  6. Zwiększenie limitu finansowania w przypadku bardzo wysokich wad wzroku pow. 10 dptr.
  7. Podział finansowania białych lasek ze względu na ich funkcjonalność i zastosowanie, wraz z odrębnymi limitami.
  8. Wprowadzenie finansowania wyrobów dedykowanych pacjentkom po mastektomii: rękawów profilaktycznych kompresyjnych okrągłodzianych, gorsetów pooperacyjnych i biustonoszy.
  9. Podział finansowania protez piersi ze względu na ich budowę, a także podniesienie limitu na nie oraz zwiększenie limitu na peruki.
  10. Uwzględnienie chorób rzadkich takich jak hiperinsulinizm i glikogenoza w finansowaniu systemów monitorowania glikemii.

Ministerstwo uwzględniło wiele postulatów producentów i organizacji pacjenckich

Na problemy związane z obowiązującym wykazem wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, zwracali uwagę uczestnicy debaty zorganizowanej przez Rynek Zdrowia we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Wyrobów Medycznych POLMED. W spotkaniu z przedstawicielami producentów oraz organizacjami pacjenckimi brał udział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Czy projekt nowego wykazu spełnia oczekiwania producentów i organizacji pacjenckich? 

- Zawiera on pozytywne dla osób z cukrzycą zmiany w zakresie rozszerzenia wskazań do refundacji systemów ciągłego monitorowania glikemii, szczególnie w zakresie zniesienia wymogu stosowania terapii pompą insulinową aby móc korzystać z refundacji tych systemów u osób poniżej 26. roku życia. Projekt zawiera również korzystne poszerzenie zakresu refundacji osprzętu do pomp insulinowych – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Śliwińska przyznaje, że Ministerstwo Zdrowia uwzględniło część zmian, o które zabiegało jej stowarzyszenie, ale nie wszystkie. Dlatego też Polskie Stowarzyszenie Diabetyków będzie sugerować ich dodanie w trakcie trwających konsultacji publicznych.

Ciepłych słów względem działań resortu zdrowia nie szczędzi Arkadiusz Grądkowski, prezes Izby POLMED. 

- Pierwsza analiza nowelizacji wykazu pokazuje, że zawiera on rewolucyjne zmiany, korzystne dla szerokiej grupy pacjentów m.in.: pacjentek onkologicznych, diabetyków, osób ze stomią, osób wymagających zaopatrzenia w wyroby chłonne, osób z niepełnosprawnościami ruchowymi - wskazuje Grądkowski.

Przedstawiciel producentów dostrzega, że bardzo duże zmiany i istotne wzrosty limitów finansowania zaproponowano w zakresie protez i ortez na zamówienie (w niektórych pozycjach o ponad 100 proc.). Dodano także nowe pozycje obejmujące nowoczesną grupę wyrobów medycznych np. wkładki ortopedyczne na miarę. 

Resort zdrowia uwzględnił też postulaty organizacji pacjenckich i producentów wyrobów medycznych dotyczące aktualizacji limitów na peruki oraz protezy piersi. W przypadku tych pierwszych, kwoty zmieniono po raz pierwszy od 19 lat, w drugim zaś - od 9 lat.

Arkadiusz Grądkowski wylicza, że z podniesienia limitów na peruki skorzystają nie tylko pacjenci onkologiczni, ale też osoby cierpiące na łysienie plackowate, uszkodzenia skóry głowy czy choroby dermatologiczne etc. Z protez piersi skorzystają z kolei pacjentki onkologiczne, cierpiące z powodu wrodzonej lub nabytej asymetrii, albo mające wady rozwoju.

Ewa Grabiec-Raczak, prezes zarządu Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa-Centrum cieszy się, że po wielu latach potrzeby kobiet z nowotworem piersi zostały dostrzeżone. Dostrzega jednak, że w przypadku protezy podstawowej (jednowarstwowej), różnica w stosunku do poprzedniego limitu to tylko 70 zł, z czego aż 50 proc. musi pokryć pacjentka z własnej kieszeni. Do tej pory proteza była przez nie odbierana bezpłatnie.

Przedstawicielka "Amazonek" uważa też, że biustonosze pooperacyjne czy do protezy, powinny też przysługiwać pacjentkom po rekonstrukcji piersi. Często są to bowiem pacjentki wymagające noszenia nakładek modelujących, które należy nosić w biustonoszu medycznym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum