Zmiany w receptach i na skierowaniach. Ministerstwo Zdrowia zweryfikuje, czy jest taka potrzeba
Czy będą zmiany na receptach i skierowaniach? Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację poselską zapowiada, że "Ministerstwo Zdrowia podejmie działania mające na celu zweryfikowanie potrzeby dokonania ewentualnych zmian w zakresie informacji zamieszczanych na skierowaniach oraz receptach".

- Wiceminister Maciej Miłkowski odpowiedział w sprawie potencjalnych zmian na receptach i skierowaniach. Chodzi o umieszczanie terminów ważności na obu elektronicznych dokumentach
- - Mogłoby się okazać, że wskazywanie na recepcie terminu ważności może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, gdyż może budować w pacjencie przekonanie o możliwości odkładania w czasie jej realizacji – odpowiedział na interpelację poselską
- Zapowiada jednocześnie, że "Ministerstwo Zdrowia podejmie działania mające na celu zweryfikowanie potrzeby dokonania ewentualnych zmian w zakresie informacji zamieszczanych na skierowaniach oraz receptach"
Lek na nadciśnienie nie będzie już sprzedawany w Polsce
Składka zdrowotna w 2023. ZUS wydał ważny komunikat
Zmiany na receptach i skierowaniach?
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiedział na interpelację poselską w sprawie terminu ważności recept i skierowań lekarskich. Chodzi o to, aby umieszczać na dokumentach informację, jak długo są ważne. Na wstępie zaznaczył, że zakres danych wynika z zapisów prawa farmaceutycznego.
Także z zapisów prawa farmaceutycznego wynikają terminy, w których może dojść do realizacji recept. Termin realizacji recepty nie może przekroczyć:
- 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji "od dnia", a w przypadku recepty w postaci elektronicznej - 365 dni;
- 7 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji "od dnia" dla recepty na antybiotyki w postaci preparatów dostosowania wewnętrznego i parenteralnego;
- 120 dni od daty jej wystawienia na:
a) produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta na podstawie art. 4 albo art. 29a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
b) produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta,
- 30 dni od daty jej wystawienia dla recepty na środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1.
Wiceszef MZ przypomniał także, że w przypadku realizacji recepty elektronicznej po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji "od dnia", recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji "od dnia".
- Jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania - przy czym w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej dostosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie – zaznaczył wiceminister Miłkowski.
Co mówi o zdrowiu dolne ciśnienie krwi?
Ministerstwo Zdrowia zweryfikuje potrzebę zmian
W odpowiedzi wiceminister zdrowia wyraźnie podkreślił, że maksymalny termin realizacji jest tylko jedną z kilku składowych, w jakim czasie faktycznie recepta może zostać efektywnie zrealizowana.
- Wobec powyższego mogłoby się okazać, że wskazywanie na recepcie terminu ważności recepty może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, gdyż może budować w pacjencie przekonanie o możliwości odkładania w czasie jej realizacji – zaznaczył.
Zdaniem ministra rozszerzanie zakresu informacji umieszczanych w dokumentacji medycznej powinno odbywać się w sposób umiarkowany, ponieważ nadmiar może prowadzić do braku przejrzystości. Natomiast zasady realizacji skierowań i recept są informacjami powszechnie dostępnymi.
- Dodatkowo, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości informacje o końcowej dacie ważności recepty czy też skierowania można uzyskać - od lekarza wystawiającego przedmiotowe dokumenty, a w odniesieniu do recepty – w każdej aptece – czytamy. W przypadku zaś skierowań, są one ważne tak długo, jak długo utrzymuje się problem zdrowotny.
Jednocześnie wiceminister zapowiedział, że resort zweryfikuje potrzebę zmian.
- Ministerstwo Zdrowia podejmie działania mające na celu zweryfikowanie potrzeby dokonania ewentualnych zmian w zakresie informacji zamieszczanych na skierowaniach oraz receptach - dodał.
Od tego symbolu na recepcie zależy cena za lek w aptece
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
Odpowiedź wiceministra Macieja Miłkowskiego.pdf
Prezentacja PDF • 0,13 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)