Zmiany w raportowaniu do NFZ

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 12:56

Ministerstwo Zdrowia zmieni zasady przekazywania informacji przez świadczeniodawców do NFZ.

Do uzgodnień zewnętrznych przekazano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych – informuje resort zdrowia.

Projekt zakłada m.in., w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, rozszerzenie zakresu danych przekazywanych przez świadczeniodawców. W przypadku porad – o przyczyny udzielenia porady, ale wyłącznie w przypadkach, gdy świadczenie jest udzielone w związku z cukrzycą lub chorobą układu krążenia.

W  przypadku wykonanych badań bilansowych w poz oraz wizyt i porad patronażowych – w miejsce zbiorczego sprawozdawania wyłącznie liczby udzielonych świadczeń wprowadzono obowiązek przekazywania tych danych w połączeniu z informacją o osobie, której udzielono świadczenia. Osoba będzie identyfikowana przez PESEL, płeć, wiek i TERYT (miejsca zamieszkania). Świadczenie będzie charakteryzowane wyłącznie przez datę udzielenia świadczenia.

Nowela wprowadza też obowiązek informowania, czy świadczenie zostało udzielone ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.

„Wprowadzenie takiego oznaczenia ma duże znaczenie praktyczne, gdyż zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego określone w umowach ilościowe limity świadczeń zdrowotnych nie dotyczą przypadków, gdy zachodzi potrzeba natychmiastowego udzielenia świadczeń ze względu na zagrożenie życia i zdrowia. Ponadto z doświadczeń Funduszu wynika, iż często świadczeniodawcy „manipulują” danymi i oznaczają ex post świadczenia jako ratujące życie wyłącznie w celu uzyskania zapłaty. Odpowiednie oznaczanie świadczeń pomoże w uniknięciu tego rodzaju sytuacji” – podaje resort w uzasadnieniu projektu.

Więcej na stronie Ministerstwa Zdrowia: http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m491&ms=0&ml=pl&mi=56&mx=0&mt=&my=131&ma=014082

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum