Zmiany w opłatach za pobyt w DPS-ach: ''Ta niesprawiedliwość wreszcie się skończy''

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP19 października 2021 18:15

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o pomocy społecznej, który poszerzy ją o nowe przesłanki, zgodnie z którymi członek rodziny nie będzie musiał płacić za pobyt pensjonariusza w DPS. Chodzi m.in. rażące niewywiązywanie się z obowiązków alimentacyjnych.

Zmiany w opłatach za pobyt w DPS-ach: ''Ta niesprawiedliwość wreszcie się skończy''
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który wprowadza sprawiedliwą zasadę dot. opłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej. Fot. Rafał Guz/PAP
  • O przyjęciu projektu poinformowali we wtorek (19 października) minister-członek KPRM Michał Wójcik, który przedłożył rządowi ten projekt, oraz wiceszef MS i pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł
  • Ideą projektu jest zagwarantowanie większej ochrony członkom rodzin pensjonariuszy korzystających z domów pomocy społecznej (DPS).
  • Chodzi o rozszerzenie możliwości zwolnienia członków rodziny mieszkańca DPS z odpłatności za pobyt w takim domu
  • Ministrowie wskazali, że często dochodzi do sytuacji patologicznych, w których osoba umieszczana w DPS, nie ma ze swoim dzieckiem więzi od kilkudziesięciu lat, a mimo wszystko musi ono płacić za pobyt rodzica

Zgodnie z aktualnymi przepisami w pierwszej kolejności za pobyt w DPS powinien zapłacić sam pensjonariusz, a jeżeli nie jest to możliwe, to robi to jego rodzina lub gmina, jeżeli krewnych nie ma lub nie można wyegzekwować środków.

Na wtorkowej konferencji prasowej po przyjęciu projektu przez rząd minister Wójcik podkreślił, że projekt wychodzi naprzeciw idei sprawiedliwości.

- Nierzadkością są sytuacje, w których - jeśli osoba trafia do domu pomocy społecznej i nie wystarczy jej środków na pokrycie tego pobytu w domu pomocy społecznej jako pensjonariusza - poszukuje się tych środków wśród krewnych, dzieci, rodziców, małżonka, dopiero na samym końcu w gminie - wyjaśniał.

Rażące niewywiązywanie się z obowiązków alimentacyjnych będzie nową przesłanką

Minister wskazał, że często dochodzi do sytuacji patologicznych, w których osoba, która jest umieszczana w DPS, nie ma ze swoim dzieckiem więzi od kilkudziesięciu lat, a mimo wszystko musi ono płacić za pobyt rodzica.

Wiceminister Marcin Warchoł podkreślił zaś, że zdarzały się sytuacje, w których po 35 latach od córki porzuconej przez przemocowego ojca oczekuje się pieniędzy na jego rzecz.

- Jeżeli ktoś rażąco nie wywiązuje się z obowiązków alimentacyjnych, nie powinien móc liczyć na to, że kiedyś ktoś jemu pomoże - powiedział.

Jak poinformował, zgodnie z projektem rażące niewywiązywanie się z obowiązków alimentacyjnych będzie nową przesłanką fakultatywną, która uzasadni odmowę finansowania mieszkańca domu pomocy społecznej. Rozszerzone mają być też przesłanki obligatoryjne. Jak tłumaczył Warchoł, oprócz przestępstw z użyciem przemocy będą wśród nich przestępstwa takie jak rozpijanie czy porzucenie małoletniego.

Rażące zaniedbanie obowiązków rodzicielskich 

W projekcie przewidziano możliwość zwolnienia z opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS osoby, wobec której "pensjonariusz ten w przeszłości rażąco zaniedbywał obowiązki rodzicielskie, doprowadzając do ustania więzi rodzinnych".

Musiałoby być to "rażące naruszenie przez pensjonariusza obowiązku alimentacyjnego względem dziecka lub zaniedbywanie innych obowiązków rodzinnych, np. obowiązku opieki, wychowania czy utrzymania".

- Z opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS zwolniona będzie także osoba, która została pokrzywdzona przestępstwem umyślnym ściganym z oskarżenia publicznego popełnionym przez tego pensjonariusza. Dotychczas zwolnienie z opłaty dotyczyło jedynie przestępstwa z użyciem przemocy - poinformowano.

Jak sprecyzowano w komunikacie po posiedzeniu rządu, zwolnienie z odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS dotyczyć będzie przestępstw popełnionych zarówno na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica - tak jak dotychczas, jak również tych, w których pokrzywdzonym jest dziecko tej osoby lub pełnoletnie, ale nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia, rodzeństwo.

Według autorów projektu dorosłe dzieci osób, które rażąco naruszały obowiązki rodzicielskie, powinny zostać zwolnione z opłaty, bez względu na to, w jakiej sytuacji finansowej są znajdują. Naruszenie obowiązków rodzinnych powinno zostać udokumentowane we wniosku o zwolnienie z opłaty wraz z powołaniem się na rażące sytuacje związane np. z uchylaniem się przez rodzica od płacenia należnych alimentów.

Według projektu nowe przepisy miałyby wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze