×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zmiany w karcie segregacji medycznej na SOR. Nowelizacja rozporządzenia MZ

Autor: oprac. LJ • Źródło: RCL/ Rynek Zdrowia11 sierpnia 2021 10:35

Znowelizowane przepisy wprowadzają zmiany w zakresie karty segregacji medycznej, która będzie stosowana w celu dokumentowania segregacji medycznej pacjentów przybywających do SOR.

Zmiany w karcie segregacji medycznej na SOR. Nowelizacja rozporządzenia MZ
Znowelizowane przepisy wprowadzają zmiany w zakresie karty segregacji medycznej na SOR. Fot. Shutterstock
  • Nowela rozporządzenia dostosowuje przepisy do ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych oraz prawa farmaceutycznego
  • Dotyczy też zmian w zakresie wprowadzenia karty segregacji medycznej
  • Karta segregacji medycznej stanowić będzie załącznik do historii choroby pacjentów

Do publikacji w Dzienniku Ustaw skierowano nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (załącznik).

Nie tylko lekarz kwalifikuje do szczepienia

Zmiana rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania jego przepisów do nowego brzmienia m.in. przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zgodnie z którym kwalifikacji do szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19, w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, mogą dokonywać nie tylko lekarze, ale również inne osoby posiadające kwalifikacje, w tym farmaceuci.

Dostosowuje też do przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne, zgodnie z którymi szczepienia ochronne mogą być również przeprowadzane w aptekach ogólnodostępnych.

Nowela dotyczy też zmian w zakresie wprowadzenia karty segregacji medycznej, która będzie stosowana w celu dokumentowania segregacji medycznej pacjentów przybywających do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), co wynika z § 2 pkt 8 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 czerwca 2021 r. w sprawie systemu zarządzającego trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym.

Karta segregacji medycznej załącznikiem do historii choroby pacjenta

Zgodnie z przepisem, w systemie zarządzającym Trybami Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR) zapewnia się możliwość przeprowadzania segregacji medycznej przy wykorzystaniu karty segregacji medycznej, prowadzonej w postaci elektronicznej, z możliwością jej wydruku.

Rozporządzenie w tym zakresie weszło w życie z dniem 1 lipca 2021 roku.

Karta segregacji medycznej stanowić będzie załącznik do historii choroby zarówno w przypadku pacjentów, którym świadczeń udzielono wyłącznie w SOR, jak i takich, którzy po wstępnym zaopatrzeniu w SOR, zostali przeniesieni na inny oddział tego samego szpitala.

W karcie segregacji medycznej oprócz podstawowych danych dotyczących podmiotu leczniczego, pacjenta oraz osoby dokonującej segregacji medycznej, znajdą się również informacje o parametrach krytycznych oraz informacje o zakwalifikowaniu danej osoby do kategorii pilności, biorąc pod uwagę jej stan zdrowia.

W karcie segregacji medycznej będą:

  • podstawowe dane dotyczące podmiotu leczniczego
  • dane pacjenta
  • dane osoby dokonującej segregacji medycznej
  • znajdą się tu również informacje o parametrach krytycznych
  • oraz informacje o zakwalifikowaniu danej osoby do kategorii pilności, biorąc pod uwagę jej stan zdrowia.

Określenie zawartości karty segregacji medycznej

Dodatkowo uwzględniona została ocena stanu psychicznego pacjenta jako jeden z elementów oceny stanu pacjenta, która przeprowadzana jest podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.

W momencie przetransportowania osoby z zaburzeniami psychicznymi do SOR, osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie segregacji dokonuje tej oceny ponownie.

Segregacja medyczna będzie dokonywana w panelu Triage ESI 4.0, zawierającym punkty decyzyjne zgodnie z algorytmem Emergency Severity Index (ESI) wersja 4.0.

Wydanie przepisów określających zawartość karty segregacji medycznej stało się możliwe dopiero po ustaleniu jej wzoru w ramach projektu realizowanego na podstawie umowy z Ministrem Zdrowia przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wdrożenie TOPSOR w szpitalach zakończyło się z końcem czerwca 2021 roku.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze