×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zmiany w dopłatach do zatrudnienia niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 października 2010 20:36

Zwiększenie dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a zmniejszenie - w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

Zmiany w dopłatach do zatrudnienia niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Projekt zakłada także, że po roku 2012 ma zostać zwiększone dofinansowanie do zatrudniania niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Nad projektem debatowała w środę (6.10.) sejmowa komisja polityki społecznej. Przyjęła ona jeden z trzech wariantów zmian w dopłatach do zatrudnienie niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej, zaproponowanych przez podkomisję. Zgodnie z nim dopłata do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym ma wynosić
•  180 proc. najniższego wynagrodzenia, do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - 100 proc.,
• 40 proc. – w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Środki te wypłacane są przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach Systemu Obsługi Dofinansowań.

W zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy zatrudnionych jest obecnie - wg danych PFRON - 135 tys. niepełnosprawnych w stopniu lekkim, 116 tys. niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym oraz ponad 10 tys. w stopniu ciężkim. Stąd – jak podkreślał prezes PFRON Wojciech Skiba – należy wspierać zatrudnienie niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym.

Zgodnie z proponowanymi zmianami zaostrzone zostaną także wymogi dla zakładów pracy chronionej. Status taki będą mogły otrzymać te zakłady, gdzie niepełnosprawni stanowią co najmniej 50 proc. wszystkich zatrudnionych tam pracowników (w tym 20 proc. niepełnosprawni w stopniu znacznym). Obecnie jest to 40 proc. niepełnosprawnych, w tym 10 proc. w stopniu znacznym.

Projekt przewiduje zlikwidowanie zwolnień z podatków od nieruchomości, leśnego, rolnego i od czynności cywilnoprawnych dla zakładów pracy chronionej, a także zmianę redystrybucji podziału zwolnień z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (z 90 proc. na zakładowy fundusz rehabilitacyjny i 10 proc. na PFRON do 50 proc. na fundusz zakładowy i 50 proc. na PFRON). Te propozycje budzą duży sprzeciw pracodawców.

Obecnie zdecydowana większość z ponad 260 tys. zatrudnionych osób niepełnosprawnych pracuje w zakładach pracy chronionej, a około 66 tys. - na otwartym rynku pracy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze