Zmiany finansowania rehabilitacji utrudnią życie niepełnosprawnym?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2009 14:30

Przybywa zatrudnionych niepełnosprawnych, zwiększają się nakłady na pomoc dla pracodawców, stąd posłowie chcą zmiany zasad finansowania rehabilitacji?

Zmiany finansowania rehabilitacji utrudnią życie niepełnosprawnym?

Związane z kryzysem oszczędności budżetowe oraz wzrost liczby pracodawców korzystających z dopłat do pensji niepełnosprawnych pracowników spowodowały konieczność zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W przeciwnym razie może zabraknąć pieniędzy na zadania związane z rehabilitacją.

Tak wynika z debaty, jaka w środę, 16 grudnia odbyła się w Sejmie po przedstawieniu informacji rządu o działaniach podejmowanych w 2007 i 2008 roku na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 1 sierpnia 1997 r. Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Wynika z niej, że w ubiegłym roku prawie dwukrotnie zwiększyła się liczba osób niepełnosprawnych zatrudnionych w administracji publicznej.

Wzrost liczby pracujących niepełnosprawnych (w pierwszym półroczu tego roku o 14 proc.) oznacza, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych musi wydać więcej środków na dofinansowanie ich wynagrodzeń. A jednocześnie mniej firm wpłaca pieniądze do PFRON z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych.

Posłanka PO Janina Okrągły przekonuje, że bez zmian w przepisach trudne będzie utrzymanie pomocy na zatrudnienie na obecnym poziomie. O zmiany w przepisach apeluje również PiS. Lewica oczekuje z kolei usprawnienia systemu rehabilitacji.

– To ważne, bo z powodu oszczędności budżetowych zmniejszona została dotacja budżetowa do PFRON. Fundusz może mieć problemy z finansowaniem pomocy niepełnosprawnym – mówi Tadeusz Tomaszewski, poseł klubu Lewicy.

Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON w rozmowie z rynkiemzdrowia.pl informuje, że w 2010 r. na dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników fundusz przeznaczy ponad 2,7 mld zł. Jak zaznaczył, plan finansowy PFRON na 2010 r. jest trudny, jednak bezpieczny dla prawidłowej realizacji zadań Funduszu.

– Pierwotnie ustawodawca przewidywał dla PFRON dotację z budżetu państwa sięgającą 55 proc. wszystkich środków, które Fundusz przeznaczał na dofinansowanie zatrudnienia. Z kolei  na lata 2009-2011 ustanowiono przepisy przejściowe, zgodnie z którymi wsparcie budżetowe wyniesie maksymalnie 30 proc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum