Zmiana przepisów pozwoli zaoszczędzić na rentach?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2019 09:09

Międzyresortowy Zespół ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy pracuje nad zmianami w prawie, których celem jest uszczelnienie systemu przez ZUS. W ich konsekwencji renty dostaną tylko najciężej chorzy.

Zmiana przepisów pozwoli zaoszczędzić na rentach?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zauważa Gazeta Wyborcza, z roku na rok w Polsce jest coraz mniej rencistów, bo ubezpieczyciel  częściej twierdzi, że renciści są zdolni do pracy. Wkrótce otrzymanie tego świadczenia będzie jeszcze trudniejsze.

ZUS coraz częściej odmawia przyznania renty, bo uznaje, że "dalsze leczenie lub rehabilitacja pacjenta rokują odzyskanie zdolności do pracy". I tak starającego się o rentę wysyła na roczne świadczenie rehabilitacyjne. Polaków na takich świadczeniach przybywa z każdym rokiem. 16 lat temu było to 21 tys. osób, a w czerwcu tego roku już ponad siedmiokrotnie więcej 152 tysiące.

Jak pisze GW powołany Międzyresortowy Zespół ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy pracuje nad zmianami w prawie na mocy, których  orzeczenie nie będzie dotyczyło tego, czego chory nie może robić, ale do czego się nadaje. 

To może sprawić, ze rent nie otrzyma duża grupa Polaków. Jak sugeruje dziennik, pozwoli to rządowi zaoszczędzić poważne kwoty.

Więcej: wyborcza.biz

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum