Zmarła podczas warsztatów medycyny naturalnej. Opinia prokuratury najwcześniej późną jesienią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2017 11:19

Opinia zespołu biegłych na temat przyczyny śmierci uczestniczki tzw. warsztatów kambo w Grodzisku Mazowieckim będzie gotowa zapewne na przełomie listopada i grudnia. Wtedy zapadną dalsze decyzje co do przebiegu śledztwa - poinformowała PAP grodziska prokuratura.

Zmarła podczas warsztatów medycyny naturalnej. Opinia prokuratury najwcześniej późną jesienią
Prokurator poinformowała, że w sprawie powołano zespół biegłych z dwóch instytucji Fot. Archiwum

Sprawa dotyczy śmierci 30-letniej kobiety w listopadzie ub.r. Do zgonu miało dojść wkrótce po "warsztatach oczyszczania organizmu z toksyn" zorganizowanych w jednej z siłowni w Grodzisku Mazowieckim. W ich trakcie kobiecie zaaplikowano na skórę wydzielinę chwytnicy zwinnej - gatunku żaby z Puszczy Amazońskiej. Ta substancja ma być uznawana - wśród tamtejszych plemion - za naturalną szczepionkę. Uczestnicy warsztatów po podaniu specyfiku m.in. wymiotują.

Czytaj więcej: Śmierć kobiety podczas warsztatów medycyny naturalnej

- Obecnie postępowanie jest zawieszone, ponieważ oczekujemy na uzyskanie opinii biegłych z zakresu badań toksykologicznych i sądowo-lekarskich po przeprowadzonej sekcji zwłok - mówiła PAP szefowa Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim prok. Aneta Orzechowska.

Dodała, że biegli "mieli spory kłopot, aby przystąpić do realizacji tych badań, z uwagi na brak odpowiednich odczynników, ponieważ badana substancja jest bardzo nietypowa i raczej w Polsce niedostępna".

Prokurator poinformowała, że w sprawie powołano zespół biegłych z dwóch instytucji.

- Czas oczekiwania na opinię to około pół roku. Spodziewamy się, że otrzymamy ją najwcześniej na przełomie listopada i grudnia - wskazała.

Prok. Orzechowska zaznaczyła także, że po wpłynięciu odpowiedzi od biegłych śledztwo zostanie podjęte i zapadną decyzje, co do dalszych czynności.

- Obecnie kluczowa jest właśnie ta opinia, aby ustalić ewentualny związek przyczynowy pomiędzy zgonem pokrzywdzonej, a przyjęciem wydzieliny żaby - dodała.

Na razie śledztwo jest prowadzone w sprawie, nikomu nie postawiono zarzutów. Jeszcze w ub.r. grodziska prokuratura informowała, że według wstępnych wyników sekcji zwłok przyczyną śmierci kobiety był obrzęk mózgu i niewydolność krążeniowo-oddechowa.

W sprawie - jak podawano wówczas - prokuratura przesłuchała uczestników "warsztatów". Ich organizator zapewniał w prokuraturze, że użyta substancja pochodziła ze sprawdzonego źródła od "Stowarzyszenia Praktyków Kambo", on sam był przeszkolony w jej dawkowaniu. Tego typu "warsztaty" organizował od lipca 2015 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum