Zmarła kolejna ciężarna. Szpital odpowiada RPO: nie wykazano nieprawidłowości

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia08 lutego 2022 17:20

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie śmierci kolejnej ciężarnej. Tym razem chodzi o pacjentkę, która trafiła do szpitala w Świdnicy. Personel zdecydował, aby kobieta urodziła martwe dziecko. Po wstrząsie septycznym zmarła.

Zmarła kolejna ciężarna. Szpital odpowiada RPO: nie wykazano nieprawidłowości
RPO podjął interwencję w sprawie śmierci pacjentki po porodzie. Fot. Shutterstock
  • RPO otrzymał informację o tragicznych wydarzeniach z czerwca 2021 roku, gdy do szpitala w Świdnicy trafiła kobieta w ciąży
  • W wyniku wstrząsu septycznego pacjentka zmarła – wcześniej ze względu na decyzję personelu medycznego, urodziła martwe dziecko
  • RPO otrzymał stanowisko dyrektora placówki, z której jasno wynika, że po przeprowadzonym postępowaniu "nie wykazano nieprawidłowości po stronie personelu medycznego"

Kolejna tragiczna śmierć ciężarnej

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działanie po uzyskaniu informacji na temat tragicznych zdarzeń w szpitalu w Świdnicy. Jak podaje RPO, w czerwcu 2021 roku do wspomnianej placówki trafiła pacjentka w ciąży.

Personel medyczny, który opiekował się kobietą, podjął decyzję o tym, aby urodziła martwe dziecko. Niestety z powodu wstrząsu septycznego kobieta zmarła.

Szczegóły śledztwa i odpowiedź szpitala

RPO poprosił  Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu o szczegóły związane z dotychczasowym śledztwem w sprawie tej tragedii.

Do Rzecznika dotarło też oficjalne stanowisko dyrektora szpitala w sprawie 

- Przeprowadzone przez dyrekcję postępowanie wyjaśniające nie wykazało nieprawidłowości po stronie personelu medycznego SPZOZ w Świdnicy – czytamy.

Z dalszej relacji wynika, że "niezwłocznie po zgłoszeniu się pacjentki do szpitala przystąpiono do udzielania jej pomocy medycznej. Natychmiast po przyjęciu podjęto wymagane obowiązującymi standardami i aktualną wiedzą medyczną działania, mające na celu zakończenie obumarłej ciąży, co osiągnięto w ciągu kilku godzin od zgłoszenia".

Na koniec dyrektor szpitala w Świdnicy podkreślił, że prowadzone jest w tej sprawie śledztwo Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. – Aktualnie szpitalowi nie są znane wyniki prowadzonych postępowań – brzmi konkluzja.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze