Zły adres na L4 może oznaczać zwolnienie lekarskie bez pieniędzy. ZUS ostrzega
Zły adres na zwolnieniu lekarskim może nieść ze sobą poważne konsekwencje i przysporzyć niepotrzebnych kłopotów. Jest kluczowy podczas kontroli L4. - Nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego – przestrzegają przedstawiciele ZUS.

- Zwolnienie lekarskie. Zły adres na e-ZLA może okazać się ogromnym problemem. Przedstawiciele ZUS ostrzegają
- - Nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego - wskazują
- - Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to 3 dni.
Zły adres na L4 to kłopot. ZUS ostrzega
ZUS regularnie sprawdza zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Sprawdzane jest zarówno, co chory robi na L4, jak i prawidłowość orzekania niezdolności od pracy. Jeśli inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdzają nieprawidłowości, wstrzymywana jest wypłata zasiłku chorobowego. Natomiast jeżeli „chorobowe” zostało już wypłacone, ZUS nakazuje zwrot pieniędzy.
Kłopoty czekają pracowników nie tylko, gdy na L4 jadą na wakacje, imprezują, remontują mieszkanie, albo dorabiają w innym miejscu pracy, ale również w sytuacji, gdy na zwolnieniu lekarskim będzie widniał zły adres ich pobytu w czasie zwolnienia.
- Nie musi to być adres zameldowania tylko ten, pod którym faktycznie ktoś przebywa – wskazuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wiele osób wynajmuje mieszkania lub nadal jest zameldowanych np. u rodziców a w rzeczywistości mieszkają zupełnie gdzie indziej – tłumaczy.
Zły adres na L4 może oznaczać zwolnienie lekarskie bez zasiłku chorobowego
Prawidłowy adres na L4 jest kluczowy, a błąd w tym zakresie to niepotrzebne kłopoty.
- Bywa i tak, że w trakcie wymarzonego urlopu nad morzem lub w górach ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, a kontuzja lub choroba zatrzyma nas na dłużej w danym miejscu, odległym od naszego stałego zamieszkania. Jeśli będziemy korzystać ze zwolnienia lekarskiego należy podać lekarzowi wystawiającemu e-ZLA taki adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Dlaczego właściwy adres na zwolnieniu lekarskim jest tak ważny? Chodzi o kontrole L4. - Prawidłowy adres pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego umożliwi przeprowadzenie kontroli orzekania lub prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Jest to bardzo istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego – odpowiada rzeczniczka.
Sytuacje, gdy w systemie e-ZLA podany jest adres zameldowania inny niż stałe miejsce zamieszkania pacjenta, są niestety normą. Dlatego ważne, aby już w gabinecie lekarskim dopilnować, aby na elektronicznym zwolnieniu lekarskim umieszczono ten adres, pod którym chory rzeczywiście będzie przebywać.
Są trzy dnia na poinformowanie lekarza o zmianie miejsca pobytu na L4
Oczywiście może zdarzyć się, że w trakcie choroby chory zmieni miejsce, w którym przebywa – na przykład potrzebuje pomocy i przeprowadza się do bliskich czy znajomych. To możliwy i całkowicie dopuszczalny scenariusz. Co wówczas?
- Nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić, ale trzeba pamiętać o pewnych obowiązkach względem ZUS i pracodawcy – przypomina Kowalska – Matis. I dodaje:
- Gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to 3 dni.
Dodajmy, że łącznie w całym ubiegłym roku lekarze wystawili osobom ubezpieczonym 20,5 mln zwolnień lekarskich. ZUS wziął pod lupę ponad 353 tys. osób przebywających na L4. Sprawdzano m.in. prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich, czyli czy chorzy rzeczywiście chorują.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)