Ziobro wstrzyma się z wykupieniem ogłoszeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2009 14:27

- Zapłacę te 30 tys., z zastrzeżeniem zwrotu tych środków w przypadku zmiany wyroku - powiedział w piątek PAP Zbigniew Ziobro. To kwota zadośćuczynienia, jaką były minister musi zapłacić dr Miłosławowi Garlickiemu. Dodatkowo Ziobro ma przeprosić go w trzech stacjach telewizyjnych po głównych wiadomościach za słowa

Były minister ędzie się domagał zawieszenia orzeczenia sądu w kwestii publikacji przeprosin w stacjach telewizyjnych do czasu rozpoznania sprawy przez Sąd Najwyższy.

- Prawo przewiduje możliwość, że mogę wystąpić z wnioskiem o wstrzymanie wykonania wyroku w zakresie ogłoszeń płatnych - przypomniał. Ziobro podkreślił, że wyrok uważa za niesprawiedliwy. Po pierwsze dlatego, że sąd odrzucił wszystkie moje wnioski dowodowe i nie przesłuchał żadnego z wnioskowanych przeze mnie świadków, nie zapoznał się z dokumentami, odmówił nawet przesłuchania mnie w charakterze świadka" - mówił PAP.

Według niego wyrok zapadł „w niespotykanym, ekspresowym jak na polskie sądy tempie"; Ziobro uważa, że został pozbawiony możliwości przedstawienia własnych racji i argumentów oraz że jego prawa do rzetelnego i uczciwego procesu zostały naruszone.

Według Zbigniewa Ziobry orzeczone przez sąd konsekwencje są „horrendalnie wysokie i mogą prowadzić do konfiskaty majątku", a „nie taki jest cel postępowania cywilnego o ochronę dóbr osobistych". Zwrócił uwagę, że taka sytuacja może spotykać nie tylko polityków, ale także dziennikarzy.

- Z tego względu ten wyrok zamierzam zaskarżyć jako niesłuszny do Sądu Najwyższego, wskazując, że została naruszona zasada proporcjonalności w zakresie orzeczenia tychże konsekwencji, o których mówi sąd - mówił. Dodał, że jednocześnie wystąpi z wnioskiem o zawieszenie wykonania tego wyroku.

B. minister sprawiedliwości uważa, że są podstawy do zaskarżenia wyroku do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ale ma nadzieję, że takiej konieczności nie będzie. Pytany o zbiórkę środków na wykonanie orzeczenia sądu, o możliwości której wcześniej mówił szef klubu PiS Przemysław Gosiewski, Ziobro odparł, że nie ma takiej i zakłada, że „nie będzie konieczna".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum