Zgon bezdomnego pacjenta: szpitalni ochroniarze chcą poddać się karze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2017 09:40

Dwaj pracownicy ochrony, którzy wywieźli na wózku inwalidzkim z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego bezdomnego i pozostawili go na zewnątrz, po czym mężczyzna zmarł, chcą się dobrowolnie poddać karze. Prokuratura skierowała w tej sprawie wniosek do sądu.

Zgon bezdomnego pacjenta: szpitalni ochroniarze chcą poddać się karze
Oskarżeni chcą dobrowolne poddać się karze. Wniosek w tej sprawie trafił do sądu w Radomiu. Fot. Archiwum

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz, prokurator skierował do miejscowego sądu wniosek o wydanie wyroku skazującego bez rozprawy.

Dwaj pracownicy firmy ochroniarskiej, świadczącej usługi na rzecz szpitala w Radomiu, zostali oskarżeni o to, że we wrześniu 2016 r. wywieźli na wózku inwalidzkim z poczekalni izby przyjęć pacjenta oczekującego na wykonanie badań diagnostycznych, a następnie pozostawili go bez opieki medycznej niedaleko szpitala.

Według śledczych, z uwagi na wychłodzenie i osłabienie organizmu oraz niską temperaturę powietrza, ochroniarze narazili chorego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, w wyniku czego nieumyślnie spowodowali zgon mężczyzny.

Przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jak powiedziała rzeczniczka prokuratury obydwaj oskarżeni chcą dobrowolne poddać się karze. Wniosek w tej sprawie trafił do sądu w Radomiu. Zaproponowano dla nich karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, grzywnę, orzeczenie zakazu wykonywania zawodu pracowników ochrony oraz orzeczenie nawiązki po 500 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

64-letni mężczyzna został przewieziony do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego karetką pogotowia. Jak wynika z ustaleń prokuratury, pacjent został zbadany przez lekarza ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po opuszczeniu gabinetu miał poczekać na korytarzu na dalsze badania diagnostyczne. Pracownicy firmy ochroniarskiej wywieźli go na wózku inwalidzkim poza teren szpitala i tam pozostawili. Oskarżeni tłumaczyli się, że zrobili to na prośbę pacjenta i nie podejrzewali, że może się to zakończyć tragicznie.

Sekcja zwłok wykazała, że zgon nastąpił w związku przewlekłymi schorzeniami, na które od lat cierpiał 64-latek. Zdaniem biegłych nie doszło natomiast do wychłodzenia organizmu.

Prokuratura badała też, czy wszystkie działania podejmowane przez lekarza w stosunku do bezdomnego mężczyzny były prawidłowe. Biegli nie dopatrzyli się jakichkolwiek nieprawidłowości ze strony opieki medycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum