Zgoda na pobranie organów w Internetowym Koncie Pacjenta? MZ ucina: nie ma szans

Autor: oprac. MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia22 grudnia 2021 12:00

Czy zgodę na pobranie narządów można zamieścić na  Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)? - takie pytanie skierowała do Ministerstwa Zdrowia Urszula Pasławska, posłanka PSL. Sławomir Gadomski odpowiedział, że nie ma na to szans.

Do ministra zdrowia wpłynęła interpelacja ws. zgody na przeszczep. Czy informacja taka trafi do IKP? Fot. Shutterstock
  • Posłanka Urszula Pasławska interpelowała do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie uzupełnienia funkcjonalności konta w serwisie Pacjent.gov.pl
  • Chodzi o możliwość wpisania do IKP zgody na transplantację narządów
  • Posłanka zwróciła uwagę, że liczba przeszczepów narządów pochodzących od zmarłych dawców powoli, lecz sukcesywnie wzrasta W 2020 roku w Polsce wykonano 1180 transplantacji, w trzech kwartałach tego roku - 993
  • - To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb - podkreśliła Pasławska
  • - Zgodnie z obowiązującymi normami każda osoba zmarła jest uważana za potencjalnego dawcę, jeżeli za życia nie wyraziła ku temu sprzeciwu - odpowiada Ministerstwo Zdrowia

IKP. Zgoda na przeszczep organów w koncie pacjenta? Do MZ wpłynęła interpelacja

- W Polsce teoretycznie obowiązuje domniemana zgoda na pobranie organów do przeszczepu po udokumentowaniu śmierci mózgu, ale warunkiem jest brak sprzeciwu wyrażony przez potencjalnego dawcę za życia - czytamy w interpelacji posłanki PSL

- Często rodziny nie znają jednak woli zmarłego i niejako asekuracyjnie sprzeciwiają się pobraniu organów. Rozwiązaniem, jakie proponuję, jest rozszerzenie konta w serwisie e-pacjent o możliwość wpisania zgody na pobranie narządów do transplantacji po śmierci - dodała Pasławska.

Posłanka zwróciła się do ministra zdrowia z pytaniami:

  1. Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło działania w celu umożliwienia wyrażania zgód na pobranie narządów za pośrednictwem internetowego konta e-pacjenta?
  2. Kiedy takie rozwiązanie ma szansę wejść w życie?

Czytaj: ZUS będzie przekazywał więcej danych do NFZ. Chodzi m.in. o zasiłek chorobowy

MZ: każda osoba zmarła jest uważana za potencjalnego dawcę

Na pytania z przesłanej interpelacji do Ministerstwa Zdrowia odpowiedział podsekretarz stanu w MZ Sławomir Gadomski.

- Ramy prawne systemu medycyny transplantacyjnej funkcjonującego w Polsce w zakresie autoryzacji pobrania, tj. uzyskania zgodnego z prawem przyzwolenia na pobranie komórek, tkanek i narządów od dawcy, zostały oparte na braku sprzeciwu potencjalnego dawcy na pobranie komórek, tkanek i narządów po śmierci. Zgodnie z obowiązującymi normami każda osoba zmarła jest uważana za potencjalnego dawcę, jeżeli za życia nie wyraziła ku temu sprzeciwu - napisano w odpowiedzi. 

- Oznacza to, że składane oświadczenie woli odnosi się jedynie do sytuacji, w której dana osoba nie wyraża zgody na przekazanie swoich komórek, tkanek i narządów do przeszczepienia - wyjaśniono.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami pobrania komórek, tkanek bądź narządów w celu ich przeszczepienia od osoby zmarłej można dokonać, jeżeli sprzeciw osoby zmarłej nie widnieje w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, bądź nie został wyrażony w formie pisemnego oświadczenia lub w formie oświadczenia ustnego, złożonego w obecności dwóch świadków, pisemnie przez nich potwierdzonego - dodano.

Czytaj: Ekspert Rady Medycznej: służba zdrowia ledwie zipie. "Szczepienie na COVID-19 co sezon"

Zaostrzenie obostrzeń możliwe. Kraska: być może będzie trzeba podejmować decyzje

"Nie ma możliwości rejestracji wyrażenia zgody"

- Oświadczenie zawierające wyrażenie zgody na pobranie ma jedynie charakter informacyjny i nie jest ono prawnie wiążące, co oznacza, że nie ma możliwości rejestrowania go czy umieszczania w dokumentach tożsamości lub innych narzędziach, takich jak systemy teleinformatyczne. Działania w tym zakresie nie znajdują podstawy prawnej - czytamy w piśmie.

- Jednocześnie podkreślić należy, że na gruncie obowiązujących regulacji prawnych wola rodziny zmarłego nie powinna wpływać na legalność pobrania. Przyjęta  praktyka wskazuje jednak, iż w przypadku braku potwierdzonego sprzeciwu osoby zmarłej, przeprowadzana jest rozmowa z rodziną, celem uzyskania informacji o ewentualnym sprzeciwie osoby zmarłej wyrażonym ustnie oraz w celu zebrania, niezwykle istotnego w medycynie transplantacyjnej, wywiadu medycznego - napisano.

- Celem rozmowy z rodziną nie powinno być zatem uzyskanie jej zgody na pobranie narządów, a jedynie ustalenie jaka była wola osoby zmarłej. Brak potwierdzonego sprzeciwu osoby zmarłej, nie sprzeciwu asekuracyjnie wyrażonego przez bliskich zmarłego, umożliwia przeprowadzenie zgodnego z prawem pobrania komórek, tkanek bądź narządów - wyjaśniono.

Czytaj: Rodziny zmarłych dawców rzadko sprzeciwiają się pobraniu narządów. Dlaczego spada liczba przeszczepień?

Sukces chirurgów z Gliwic. Przeszczepili krtań, tchawicę, gardło i przełyk u 31-letniego Irakijczyka

Retransplantacja serca. Rzadki zabieg przeprowadzono we Wrocławiu

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum