Zgoda i odmowa leczenia. W tej sytuacji rodzina nie decyduje. NFZ wylicza ważne zasady

Autor: oprac. SzB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia07 sierpnia 2022 18:40

Pacjent ma prawo wyrażenia zgody na zaproponowane leczenie, może też zgłosić sprzeciw. Może się nie zgodzić chociażby na zaproponowany przez lekarza zabieg operacyjny czy badanie.

Zgoda i odmowa leczenia. W tej sytuacji rodzina nie decyduje. NFZ wylicza ważne zasady
Odmowa leczenia. Pacjent może nie zgodzić się na zabieg operacyjny czy badanie. Jest kilka zasad. Fot. AdobeStock
  • Jako pacjenci, mamy prawo wyrażenia zgody na zaproponowane leczenie lub zgłoszenie sprzeciwu. Możemy się nie zgodzić chociażby na zaproponowany zabieg operacyjny czy badanie
  • Zgoda lub odmowa pacjenta powinna zostać poprzedzona przedstawieniem przez lekarza wyczerpującej i obiektywnej informacji na temat stanu zdrowia 
  • NFZ przypomina także, że w sytuacji, gdy jesteśmy nieprzytomni i nie mamy możliwości wyrażenia świadomej zgody, o prowadzonej terapii nie może zdecydować najbliższa rodzina czy partner życiowy

Zgoda i odmowa leczenia. Co gdy pacjent traci przytomność

Jako pacjenci, mamy prawo wyrażenia zgody na zaproponowane leczenie lub zgłoszenie sprzeciwu. Możemy się nie zgodzić chociażby na zaproponowany zabieg operacyjny czy badanie.

NFZ przypomina, że zgoda lub odmowa pacjenta powinna zostać poprzedzona przedstawieniem przez lekarza wyczerpującej i obiektywnej informacji na temat stanu zdrowia oraz proponowanego leczenia, jego skutków, możliwych powikłań czy ewentualnych konsekwencji zaniechania. 

W sytuacji, gdy jesteśmy nieprzytomni i nie mamy możliwości wyrażenia świadomej zgody, o prowadzonej terapii nie może zdecydować najbliższa rodzina czy partner życiowy.

- Jeżeli przed utratą przytomności ustaliłeś wszystkie zagadnienia związane z proponowanym leczeniem, obowiązują one także po jej utracie - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. 

W tych przypadkach decyduje lekarz prowadzący

Jak wskazuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w przypadku, kiedy jesteśmy nieprzytomni, a nie było możliwości uzyskania zgody na zabieg, o wszystkim, co jest związane z ratowaniem życia decyduje lekarz prowadzący. We wszystkich innych przypadkach za decyzje odpowiada kurator ustanowiony przez sąd.

Ponadto w szczególnie uzasadnionych przypadkach lekarz może nie podjąć lub odstąpić od leczenia.

- Zwłoka w udzieleniu pomocy nie może jednak spowodować niebezpieczeństwa utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia - przypomina NFZ.

Jeśli jednak lekarz podejmie taką decyzję, ma on obowiązek z odpowiednim wyprzedzeniem uprzedzić nas o tym, a także wskazać lekarza lub placówkę, w której jest realna możliwość uzyskania danego świadczenia. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum