Zgierz: uchwałą w amatorów dopalaczy

Autor: Polska Dziennik Łódzki, LJ/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2010 12:20

Radni miejscy Zgierza (woj. łódzkie) chcą uchwalić prawo zakazujące wytwarzania, sprzedaży i posiadania dopalaczy.

Za samo posiadanie dopalaczy groziłaby grzywna od 20 do 500 zł. Ściganiem wykroczeń zajęłaby się straż miejska. Samorządowcy Zgierza są świadomi, że wprowadzenie zakazu nie jest zgodne z prawem, ponieważ sprzedaż dopalaczy w Polsce nie jest zabroniona. Najprawdopodobniej więc wojewoda unieważni uchwałę.

Bezpośrednią przyczyną działania radnych był zgon 24-letniego mieszkańca Zgierza, który nastąpił najprawdopodobniej w wyniku zażycia dopalaczy. Kilka dni wcześniej w Łodzi zmarł inny nastolatek. Wcześniej zażył dopalacze. W jego krwi wykryto marihuanę i atropinę.

Samorządowcy zwracają uwagę, że w skali kraju, w województwie łódzkim jest najwięcej, już ponad dwadzieścia sklepów oferujących te szkodliwe substancje.

Ponieważ ich sprzedaż jest legalna, władze walczą z nimi innymi sposobami. W sklepach prowadzone są częste kontrole urzędów skarbowych, Państwowej Inspekcji Pracy, Inspekcji Handlowej, Sanepidu, Straży Miejskiej i policji. W czerwcu br. udało się zamknąć jeden z łódzkim smartshopów, ponieważ zostało złamane prawo najmu lokalu.

Władze Łodzi uruchomiły też stronę internetową, na której można znaleźć informacje o zagrożeniach związanych z dopalaczami. W Zgierzu rozwieszane są plakaty. Ponieważ dopalacze są reklamowane jako produkt naturalny, na plakacie znajduje się muchomor, a pod nim napis: „Zjadłbyś? Przecież też jest naturalny“.

Nadal składniki większości dopalaczy, czyli substancji o działaniu podobnym do narkotyków i innych środków odurzających, nie znajdują się w wykazie środków zabronionych.

W ubiegłym roku Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, wpisując na listę substancji szkodliwych dla zdrowia 17 z nich, w tym benzylopiperazynę (ok. 10 proc. siły działania amfetaminy). Na rynku pojawiły się jednak szybko nowe specyfiki zawierające szkodliwe substancje.

W czerwcu Sejm kolejny raz znowelizował ustawę rozszerzającą wykaz zakazanych środków odurzających o kolejne substancje. Poselski projekt do wykazu środków psychoaktywnych objętych kontrolą dodaje mefedron i syntetyczne kanabinoidy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum