Żegiestów: uzdrowisko wróci do prawowitych właścicieli

Autor: Gazeta Krakowska, JJ/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2010 11:45

Uzdrowisko w Żegiestowie wraca do przedwojennych właścicieli na mocy kolejnej decyzji o nieważności orzeczenia z marca 1948 r. o upaństwowieniu uzdrowiska.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Jakub Szulc podpisując decyzję o nieważności orzeczenia z marca 1948 r. o upaństwowieniu uzdrowiska Żegiestów potwierdził wcześniejszą decyzję ministra zdrowia, wydaną w marcu 2005 r. o tym, że nacjonalizacji przedwojennej spółki została wydana z naruszeniem prawa.

Decyzja z 2005 r. nie została do tej pory zrealizowana, gdyż zarząd państwowej spółki Uzdrowisko Krynica-Żegiestów odwołał się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Po kolejnych pięciu latach w trakcie, których sprawę rozpatrywały sądy, problem wrócił do Ministerstwa Zdrowia.

Piotr Olechno, rzecznik resortu, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl potwierdził, że minister Jakub Szulc podpisał decyzję w tej sprawie już 15 marca.. Ta decyzja oznacza, że zostaną uruchomione procedury na skutek których do przedwojennych właścicieli uzdrowiska wróci sporny majątek. Chodzi przede wszystkim o sanatorium Nowy Dom Zdrojowy w centrum Żegiestowa i kilkanaście hektarów niezabudowanych działek na Łopacie Polskiej.

Jan Golba, burmistrz Muszyny, zwolennik prywatyzacji, powiedział dziennikarzowi Gazety Krakowskiej, że jeśli decyzja ministra zdrowia nie naruszy interesów mieszkańców Łopaty Polskiej w Żegiestowie, to on nie zamierza kontestować decyzji ministra i jak najszybciej zwróci działki ich dawnym właścicielom.

Więcej na: www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum