Zdarzenie niepożądane. Fizjoterapueci też będą mogli skorzystać z nadzywczajnego złagodzenia kary
Także fizjoterapeuci zostaną objęci przepisami ustawy jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, które - pod pewnym warunkiem - przewidują możliwość złagodzenia kary przez sąd w przypadku procesu o zdarzenie niepożądane, które doprowadziło do powikłań u pacjenta.

- Fizjoterapeuci starali się o uzyskanie prawa do nadzwyczajnego złagodzenia kary przez sąd za spowodowanie nieumyślnego zdarzenia niepożądanego u pacjenta
- Taka poprawka została wprowadzona przez sejmową podkomisję do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta
- Poprawka przewiduje nadzwyczajne złagodzenie kary, jeśli po doprowadzeniu do nieumyślnego zdarzenie niepożądanego fizjoterapeuta zgłosił je zanim dowiedział się o nim wymiar sprawiedliwości
Nadzwyczajne złagodzenie kary. Fizjoterapeuci zabiegali o ten przepis prawa
Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przyjęła poprawkę do projektu. Wprowadzony przepis umożliwia zastosowanie przez sąd nadzwyczajnego złagodzenia kary w przypadku wystąpienia nieumyślnego niepożądanego zdarzenia medycznego popełnionego przez fizjoterapeutę w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych.
Fizjoterapeuci zabiegali o taką poprawkę w projekcie. Chcieli uzyskać takie same prawo do nadzwyczajnego złagodzenia kary w przypadku doprowadzenia do nieumyślnego zdarzenia medcznego jakie mają otrzymać: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni.
Zapis w projekcie ustawy zakłada możliwość złagodzenia kary, jeśli sprawca zgłosił zdarzenie niepożądane zanim dowiedział się o tym "organ powołany do ścigania przestępstw".
Fizjoterapia. Kiedy szczególne zagrożenie powikłaniami?
Jak przekonują fizjoterapeuci "nawet przy zachowaniu najwyższych standardów i działaniu zgodnie z aktualną wiedzą medyczną terapia obarczona jest możliwością powstania u pacjenta powikłań, które z czasem mogą doprowadzić do dalszej utraty zdrowia albo nawet życia".
Oceniają, że szczególnie zagrożenie powikłaniami występuje w zakresie: prowadzenia manipulacji stawów kręgosłupa, mobilizacji stawów kręgosłupa, rehabilitacji u pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych, po udarach na OIOM, po zabiegach neurochirurgicznych i w fizjoterapii wcześniaków.
- Dlatego z satysfakcją przyjęliśmy, że Podkomisja Nadzwyczajna Sejmu RP uwzględniła wniesioną przez środowisko fizjoterapeutów korektę art. 62 ust. 1 projektu ustawy i nadała mu zaproponowane przez nas brzmienie - informuje Krajowa Izba Fizjoterapeutów.
Poprawka zaproponowana przez fizjoterapeutów i wprowadzona do projektu uwzględnia obecnie i tę grupę zawodową w zapisach ustawy zakładających nadzwyczajne złagodzenie kary w przypadku nieumyślnego doprowadzenia do zdarzenia medycznego.
Stosowny zapis brzmi:
"Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w stosunku do lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty, ratownika medycznego lub diagnosty laboratoryjnego, który w związku z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej dopuścił się przestępstwa określonego w art. 157 § 3 lub art. 160 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138, 1726, 1855, 2339 i 2600), stanowiącego zdarzenie niepożądane, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy, jeżeli sprawca zgłosił to zdarzenie niepożądane w ramach systemu wewnętrznego, zanim o tym przestępstwie dowiedział się organ powołany do ścigania przestępstw.”
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)