Zbagatelizowali sromotnika, odpowiedzą przed sądem

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2010 11:28

Prokurator Rejonowy w Żaganiu skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko czwórce lekarzy - informuje biuro prasowe Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Oskarżonym zarzucono, że w okresie od 28 do 30 września 2008 r. w jednej z miejscowości powiatu żagańskiego oraz w Zielonej Górze, popełnili błąd diagnostyczno-decyzyjny poprzez wykluczenie zatrucia grzybami trującymi, pomimo poinformowania przez pacjenta o spożyciu grzybów przypominających kanie.

Prokuratura ustaliła, że oskarżeni na różnych etapach diagnozowania stanu zdrowia mężczyzny, pomimo dodatniego wywiadu toksykologicznego, objawów klinicznych odpowiadających II fazie zatrucia muchomorem sromotnikowym, wyników badań laboratoryjnych, wskazujących na zaburzenia metaboliczne oraz uszkodzenie wątroby i nerek, błędnie zinterpretowali wyniki badań.

Oskarżeni nie wykonali konsultacji z Ośrodkiem Ostrych Zatruć, czym narazili chorego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez zmniejszenie szans uratowania życia. Pacjent zmarł 11 października 2008 r.

Oskarżonym grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum