Zaświadczenia o chorobie przewlekłej: wydłużą kolejki do specjalistów?

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2012 14:01

Od momentu wejścia w życie nowej ustawy refundacyjnej lekarze rodzinni muszą udowadniać, że ich pacjenci mają prawo do refundowanych leków w związku z dolegliwościami chorób przewlekłych. Do tego potrzebne jest zaświadczenie od specjalisty.

Na co dzień chorych na cukrzycę czy na serce prowadzą lekarze rodzinni. Teraz wymagają oni od pacjentów zaświadczenia o takiej chorobie od specjalistów. Czy więc konieczność pozyskania zaświadczenia o chorobie przewlekłej od specjalisty wydłuży do nich kolejki? Istnieją takie obawy, ponieważ kontrakty przychodni z NFZ są ograniczone, a większa liczba pacjentów to dłuższe kolejki i bardziej odległe terminy wizyt.

Jak tłumaczy dr Halina Kańtoch, dyrektor ds. lecznictwa w Zespole Wojewódzkich Poradni Specjalistycznych w Katowicach, takie zaświadczenia do tej pory były wydawane pacjentom, tyle, że nie zawsze przekazywali je lekarzom rodzinnym. Czasem je po prostu wyrzucali, albo oddawali innym lekarzom specjalistom, do których byli kierowani.

- Nie obserwujemy z tego powodu większej ilości pacjentów i wydłużenia się kolejek. Owszem, jest większe zainteresowanie tym problemem, ale raczej są to telefony z pytaniami i prośby o wyjaśnienia. I tak do tej pory raz do roku wydawaliśmy takie zaświadczenia. Ich kopie znajdują się w dokumentacji każdego pacjenta - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Kańtoch.

- Wydajemy je praktycznie od ręki. Wymóg dostarczenia takiego zaświadczenia nie powinien mieć wpływu na wydłużanie się kolejek do specjalistów. Na pewno to więcej pracy dla lekarza czy rejestracji. Ale nie ustawiamy z tego powodu pacjenta w nowej kolejce - dodaje Kańtoch.

Informacji o wydłużaniu się kolejek do specjalistów, z powodów nowych wymogów ustawy refundacyjnej, nie potwierdza także Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach. - Na dzisiaj nie mam informacji, które potwierdzałyby tezę, że kolejki do specjalistów wydłużyły się z powodu wymogów ustawy refundacyjnej, związanych z zaświadczeniami od specjalistów o leczeniu chorób przewlekłych u pacjentów - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Kopocz, rzecznik prasowy Śląskiego OW Funduszu.

- Takie zaświadczenia były wydawane do tej pory w wielu przypadkach. Zmieniło się to w wąskich dziedzinach, np. w diabetologii czy kardiologii, gdzie na początkowym etapie leczenia lekarze POZ leczyli pacjentów i posiadali kompetencje, aby stwierdzić, że to jest choroba przewlekła, i przepisywać odpowiednio refundowane leki. Teraz konieczne są konsultacje u specjalistów i odpowiednie zaświadczenie. Czy wpłynie to na kolejki do specjalistów? Na dzisiaj nie ma takich sygnałów - dodaje Kopocz.

Logika jednak wskazuje, że choć dzisiaj takiego problemu jeszcze nie ma, to w przyszłości może się pojawić. Bo teraz lekarze POZ będą żądać  zaświadczenia o chorobie przewlekłej. I pacjenci będą musieli się ustawić w kolejce do specjalistycznych konsultacji.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum