Zaświadczenia lekarskie: NIP zastąpiony przez PESEL

Autor: Rzeczpospolita, SAB/Rynek Zdrowia • • 07 października 2011 16:02

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad przepisami nowelizacji w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich. Określi ono wzór druków ZUS-ZLA bez rubryki przeznaczonej na NIP pacjenta.

Zaświadczenia lekarskie: NIP zastąpiony przez PESEL
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przypomnijmy, że od 1 września 2011 r. uległ zmianie zakres danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, podawany w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS, na mocy nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (DzU nr 171, poz. 1016). Zniosła ona obowiązek posługiwania się NIP przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

''W dokumentach ubezpieczeniowych (np. ZUS ZUA) w bloku danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej należy podawać jako numer identyfikacyjny numer PESEL, a w razie gdy ubezpieczonemu nie nadano tego numeru - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu" - czytamy w komunikacie ZUS.

Okazuje się jednak, że o wspomnianych zmianach nie wiedzą niektórzy lekarze i przychodnie - nadal wymagają od pacjentów podania NIP. Nieznajomość przepisu tłumaczą tym, że ZUS nie rozesłał do lecznic informacji, jak powinny być wypełniane druki zwolnień lekarskich z rubryką przeznaczoną na NIP - informuje Rzeczpospolita.

- Nie docierają do nas informacje, żeby pacjenci mieli z tym problem. Być może były to pojedyncze przypadki. W obiegu są druki zwolnień ZUS ZLA, które zawierają pozycję ''numer NIP", ale nie ma konieczności jej wypisywania. Druki te są ważne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Andrusiewicz, naczelnik wydziału komunikacji społecznej ZUS.

Resort pracy informuje, że druki zwolnień lekarskich z niewymaganą rubryką na NIP mogą być w obiegu do wyczerpania zapasów, nie później jednak niż do 31 grudnia 2012 r. - przypomina Rzeczpospolita.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze