Od sierpnia zasiłek macierzyński po nowemu. Wchodzą ważne zmiany

Autor: oprac. JKB • Źródło: MRiPS, bankier.pl, PARP, Rynek Zdrowia31 lipca 2022 15:10

Od sierpnia 2022 roku wchodzą ważne zmiany w Kodeksie Pracy. Obejmą m.in. zasiłek macierzyński, który zostanie podwyższony. Wszystkie nowości są konsekwencją wdrożenia tzw. dyrektywy rodzicielskiej.

Od sierpnia zasiłek macierzyński po nowemu. Wchodzą ważne zmiany
Od sierpnia zasiłek macierzyński po nowemu. Wchodzą ważne zmiany Fot. Shutterstock
 • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację przepisów Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw, by wdrożyć tzw. dyrektywę rodzicielską
 • Zmiany zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2022 roku. Nowe przepisy określają dwa nowe urlopy, regulują pracę zdalną, ale uelastyczniają również czas pracy dla rodziców, którzy będą mogli odmówić dyżurowania
 • Ponadto od sierpnia zasiłek macierzyński wzrośnie do 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za cały okres urlopu rodzicielskiego
 • Co również ważne, po wejściu w życie zmian prawo do urlopu rodzicielskiego będzie indywidualnym prawem dla każdego z rodziców – nie będzie już uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka

Zasiłek macierzyński. Najważniejsze zasady

Przypomnijmy: z prawa do skorzystania z zasiłku macierzyńskiego mogą skorzystać osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowo albo dobrowolnie). 

Zasiłek macierzyński. Kto może skorzystać?

 • pracownicy;
 • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych;
 • osoby, które wykonują pracę nakładczą;
 • osoby, które pracują na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz osoby, które z nimi współpracują, a także osoby świadczące pracę na podstawie umowy uaktywniającej;
 • osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność, i osoby, które z nimi współpracują;
 • osoby, które pracują odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania;
 • osoby, które odbywają służbę zastępczą;
 • osoby duchowne.

Co ważne, zasiłek macierzyński przysługuje także wtedy, gdy kobieta:

 • pracuje na podstawie umowy na czas określony, która została przedłużona do dnia porodu;
 • była w ciąży i została w tym czasie zwolniona z pracy (zatem straciła ubezpieczenie chorobowe);
 • zostały naruszone przepisy i jest to prawomocnie orzeczone przez sąd;
  pracodawca ogłosił upadłość lub został zlikwidowany.

W związku z tym zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, ile czasu kobieta jest objęta ubezpieczeniem chorobowym.

Od sierpnia 2022 zasiłek macierzyński po nowemu

Od sierpnia 2022 zmiany w zasiłku macierzyńskim wprowadza nowela Kodeksu pracy konieczna do wdrożenia dwóch unijnych dyrektyw. Dotyczy to dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz o tzw. dyrektywę rodzicielską. 

Jednym z celów dyrektywy rodzicielskiej jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami. Rodzice będą mogli liczyć na ułatwienia w godzeniu życia zawodowego z życiem rodzinnym. 

Obecnie - jak przypomina Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - można wybrać jedną z dwóch metod naliczania zasiłku macierzyńskiego za okres przebywania na urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim:

 • 80% podstawy wymiaru zasiłku (w przypadku korzystania z urlopu na podstawie tzw. długiego wniosku – zgodnie z art. 1791 kodeksu pracy);
 • 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i podczas pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a za pozostałą część urlopu w wysokości 60 % podstawy wymiaru zasiłku (w przypadku korzystania z urlopu na podstawie art. 1821d kodeksu pracy).

Zmiany od 1 lipca obejmą miesięczny zasiłek macierzyński (za okres urlopu rodzicielskiego), który będzie wynosił 70% podstawy wymiaru zasiłku. Jednocześnie pracownica będzie miała możliwość zdecydowania, jaką wysokość zasiłku macierzyńskiego chce pobierać w okresie urlopu rodzicielskiego.

Zasiłek macierzyński. Dwie możliwości

Po zmianach w zasiłku macierzyńskim od 1 sierpnia, jak wyjaśnia PARP w komunikacie opublikowanym na swojej stronie, pracownica będzie miała dwie możliwości.

 • Pierwsza  będzie dotyczyła wypłacenia zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% za cały okres urlopu macierzyńskiego. Jeśli pracownica zdecyduje się na takie rozwiązanie, będzie mogła otrzymać zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego.
 • W sytuacji, gdy pracownica w ciągu 21 dni od dnia porodu złoży wniosek o wypłacanie jej zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, będzie jej wypłacany zasiłek macierzyński w wysokości 81,5% za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Jednak za okres 9 tygodniowej części tego urlopu dla ojca dziecka przysługiwać będzie zasiłek macierzyński w wysokości wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. W sytuacji  niewykorzystania w pierwszym roku życia dziecka urlopu rodzicielskiego, pracownica będzie uprawniona do złożenia wniosku  o wyrównanie zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego. Takie wyrównanie będzie przysługiwało wysokości do 100% podstawy zasiłku macierzyńskiego. Natomiast jeśli pracownica będzie korzystać z urlop rodzicielski w kolejnych latach, będzie miała prawo do 70% podstawy wymiaru zasiłku z tym, że taka wysokość będzie również dotyczyć drugiej rodzica.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum