×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zasady wypisywania pacjentów ze szpitala na ich żądanie są nieprecyzyjne

Autor: MAK/Rynek Zdrowia16 marca 2021 18:46

Brakuje przepisów jasno wskazujących, jak ma postąpić lekarz decydujący o wypisaniu dorosłego pacjenta, co do którego można mieć wątpliwości, czy powinien decydowania o sobie.

Zasady wypisywania pacjentów ze szpitala na ich żądanie są nieprecyzyjne
FOT. Materiały prasowe
  • W trybie "na żądanie" ze szpitala wypisał się chory na Alzheimera (nie ubezwłasnowolniony) straszy mężczyzna
  • Wypis w trybie "na żądanie" pacjentów, wobec których zachodzą wątpliwości co do ich świadomego wyrażania woli, naraża szpital na problemy
  • - Obowiązujące przepisy nie wychodzą naprzeciw sytuacji demograficznej i stanu zdrowia Polaków - uważa Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Ministerstwo Zdrowia to kolejna, po Rzeczniku Praw Pacjenta, instytucja, do której zwrócił się zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących zasad wypisywania ze szpitali.

Wypis mimo wątpliwości to problem

Chodzi o wypis w trybie na żądanie pacjentów, wobec których mogą zachodzić wątpliwości co do ich świadomego wyrażania woli, a którzy nie są całkowicie, ani częściowo ubezwłasnowolnieni.

Władze lecznicy zwracają uwagę na to, że z każdym rokiem wzrasta średnia długość życia Polaków, a co za tym idzie przybywa osób z chorobami typowymi dla wieku starczego.

- Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie wychodzą naprzeciw sytuacji demograficznej i stanu zdrowia Polaków i nie dają gwarancji prawidłowej opieki nad nimi - mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Nie ma jednoznacznych regulacji

- Nie ma jednoznacznych regulacji, dających wskazówki, jak ma postąpić lekarz decydujący o wypisaniu na żądanie dorosłego pacjenta, który nie jest ubezwłasnowolniony, co do którego można mieć wątpliwości czy powinien mieć prawo decydowania o sobie - dodaje prezes Ostrouch.

Prośba zarządu gorzowskiej lecznicy skierowana do ministra zdrowia o podjecie inicjatywy ustawodawczej lub rozporządzenia dotyczącego zasad wypisywania się pacjentów na własne żądanie to konsekwencja dramatycznej w skutkach sytuacji, która miała miejsce pod koniec lutego, gdy w trybie „na żądanie” ze szpitala wypisał się chory na Alzheimera (nie ubezwłasnowolniony) straszy mężczyzna.

Wprowadzenie do aktów prawnych konkretnych uregulowań ustawowych w tym zakresie pozwoliłoby na uniknięcie wątpliwości w podobnych sytuacjach także w innych placówkach medycznych w kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze