Zasady przechowywania rzeczy w depozycie szpitalnym. Rzecznik Praw Pacjenta tłumaczy

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta/Rynek Zdrowia19 sierpnia 2022 17:30

Pacjent, który przebywa w szpitalu ma prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie. Czy może być zmuszony do oddania rzeczy wartościowych do depozytu i czy szpital może ograniczyć mu do nich dostęp? Odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta.

Zasady przechowywania rzeczy w depozycie szpitalnym. Rzecznik Praw Pacjenta tłumaczy
Szpital ma obowiązek realizacji prawa pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie - tłumaczy RPP. Fot. PTWP
  • Czy szpital może wymagać od pacjentów składania rzeczy wartościowych do depozytu szpitalnego i ograniczać pacjentom dostęp do złożonych rzeczy w czasie hospitalizacji?
  • Na to pytanie odpowiedział w nowym komunikacie Rzecznik Praw Pacjenta
  • RPP przypomniał, powołując się na przepisy prawa, że pacjent, który przebywa w całodobowej placówce medycznej, może przechowywać rzeczy wartościowe w depozycie
  • Zaznaczył, że koszty realizacji ponosi wówczas szpital, z wyjątkiem tych sytuacji, gdy przepisy odrębne stanowią inaczej

Zapewnienie pacjentowi depozytu to obowiązek szpitala

Przebywający w szpitalu pacjent, który oddaje rzeczy do depozytu, powinien otrzymać potwierdzenie przyjęcia tych rzeczy. Pracownik placówki wystawia wówczas oryginał karty depozytowej, z kolei jej kopia powinna być przechowywana w księdze depozytów. Rzeczy wartościowe przyjmuje do depozytu i wydaje osoba wyznaczona przez kierownika placówki. Wyznaczony pracownik prowadzi również księgę depozytów.

- Szpital ma obowiązek realizacji prawa pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie. Pacjent natomiast nie musi z tego prawa skorzystać, ani też nie może być w jakikolwiek sposób zmuszany do złożenia rzeczy wartościowych do depozytu. Nieuzasadnione jest także ograniczanie pacjentom dostępu do rzeczy złożonych w depozycje. Przepisy prawa nie zawierają także regulacji, które uzależniałby wydanie pacjentowi rzeczy z depozytu od złożenia pisemnego wniosku lub zgody personelu szpitala, np. ordynatora oddziału - czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Pacjenta.

Stanowisko RPP potwierdził sąd

Jak pisze Rzecznik, stanowisko RPP w tej sprawie potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 31 stycznia 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 763/16.

RPP, powołując się na wyrok warszawskiego WSA podkreśla, że przepis art. 39 ww. ustawy określa prawo pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie, a nie jego obowiązek. Pacjent nie musi korzystać z tego prawa, nie może być też zmuszany do złożenia rzeczy wartościowych do depozytu. Nie mogą być ponadto wprowadzane ograniczenia w wydawaniu pacjentom rzeczy z depozytu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum