Zarzuty dla lekarza ws. śmierci dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2014 13:32

Zarzuty narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia 3,5. miesięcznego dziecka przedstawiła prokuratura lekarzowi ze szpitala w Chełmie (woj. lubelskie) Piotrowi Z. Dziecko zmarło w lutym ubiegłego roku na sepsę.

W tej sprawie zarzuty ma już lekarka ze tego szpitala oraz dyspozytorka pogotowia ratunkowego.

- Piotr Z. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, których treści na aktualnym etapie śledztwa nie ujawniamy, gdyż będą one podlegały weryfikacji - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Beata Syk-Jankowska.

Śledztwo w sprawie śmierci 3,5. miesięcznego chłopca prowadzi Prokuratura Rejonowa w Chełmie. 24 lutego ubiegłego roku matka dziecka, które gorączkowało, zadzwoniła po pogotowie, ale karetki nie wysłano. Kiedy przywiozła dziecko do szpitala w Chełmie, odesłano ją do sąsiedniej placówki medycznej, aby tam najpierw uzyskała skierowanie. Ostatecznie chłopiec został przyjęty do szpitala, a po badaniach zdiagnozowano u niego sepsę. Dziecko przewieziono do szpitala klinicznego w Lublinie, ale nie udało się go uratować, po północy zmarło.

Piotr Z., kierownik oddziału dziecięcego Samodzielnego Publicznego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie 24 lutego ubiegłego roku pełnił funkcje lekarza dyżurnego na oddziale. Według prokuratora nie zlecił odpowiednich badań dziecka, znajdującego się stanie zagrożenia życia i zanim przyjął je na oddział, skierował najpierw na konsultację laryngologiczną, na którą rodzice mieli sami zawieźć chłopca.

Według śledczych, po przyjęciu chłopca na oddział nie weryfikował w kolejnych godzinach stanu jego zdrowia, a po rozpoznaniu sepsy nie wdrożył odpowiednich badań (gazometrycznych) i leczenia (resuscytacji płynowej), co zaprzepaściło szanse na uratowanie dziecka.

Syk-Jankowska zaznaczyła, że w toku śledztwa prokuratura zleciła kompleksową opinię biegłych z zakresu medycyny sądowej, pediatrii i chorób zakaźnych z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum