Zarzuty dla 25 pacjentów w śledztwie dot. Fundacji Pomocy Transplantologii

Autor: PAP • Źródło: PAP07 listopada 2022 16:30

Zarzuty wręczenia korzyści majątkowej usłyszało 25 pacjentów, którzy przez wpłatę na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii uzyskali korzystniejsze warunki leczenia – poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Chodzi o śledztwo wyłączone z postępowania dotyczącego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Zarzuty dla 25 pacjentów w śledztwie dot. Fundacji Pomocy Transplantologii
Sprawę okrzyknięto "polityczną" z uwagi na podejrzenia wobec Tomasza Grodzkiego. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Materiały tej sprawy wyłączono ze śledztwa, w którym Prokuratura Regionalna w Szczecnie chce przedstawić zarzuty "przyjmowania korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu
  • Trzech lekarzy związanych z fundacją jest podejrzanych o to, że działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przyjmowali wpłaty, "które w istocie stanowiły łapówkę" w zamian za załatwienie korzystniejszych warunków leczenia
  • 18 maja br. Senat nie zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Izby Wyższej

Zarzuty łapówkarstwa dla 25 osób

- W sprawie występuje 25 osób, którym prokurator przedstawił zarzuty wręczenia korzyści majątkowej. Są to pacjenci, którzy poprzez wpłatę na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii uzyskali korzystniejsze warunki leczenia" - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Marcin Lorenc.

Trzech lekarzy związanych z fundacją jest natomiast podejrzanych o to, że działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przyjmowali wpłaty, "które w istocie stanowiły łapówkę" w zamian za załatwienie korzystniejszych warunków leczenia.

Prok. Lorenc wyjaśnił, że pacjenci, wpłacając pozornie dobrowolną kwotę na rzecz fundacji byli bardzo szybko operowani, nie musieli czekać w kolejce.

Rzecznik zaznaczył, że prokurator dysponuje zeznaniami innych pacjentów, którzy "potwierdzili wpłaty" na rzecz fundacji, "jednakże z uwagi na ich postawę, na ujawnienie wszelkich okoliczności związanych z tymi wpłatami, skorzystali z klauzuli bezkarności".

Suma korzyści przekracza 1,5 mln zł?

Jak informowała Prokuratura Regionalna w Szczecinie, śledztwo dotyczy m.in. "podejrzenia podejmowania czynności, które mogły udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z oszustw oraz korzyści majątkowych przyjmowanych w związku z pełnieniem funkcji publicznych, poprzez przyjmowanie tych środków na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie pod pozorem dobrowolnych wpłat na cele statutowe fundacji, w ramach mechanizmu polegającego na wprowadzaniu pacjentów szczecińskiego szpitala w błąd co do odpłatności za zabiegi chirurgiczne, które były finansowane przez NFZ oraz przyjmowania korzyści majątkowych za skrócenie terminu przyjęcia do szpitala". Łączna suma uzyskanych w ten sposób korzyści przekroczyła, według śledczych, 1,5 mln zł.

Materiały tej sprawy wyłączono ze śledztwa, w którym Prokuratura Regionalna w Szczecnie chce przedstawić zarzuty "przyjmowania korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich Tomaszowi Grodzkiemu w okresie, gdy był dyrektorem w Specjalistycznym Szpitalu im prof. Sokołowskiego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej".

- W marcu 2021 r. skierowano do Senatu wniosek o uchylenie Tomaszowi Grodzkiemu immunitetu, uzupełniając go w grudniu 2021 r. - wskazała prokuratura.

18 maja br. Senat nie zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Izby Wyższej.

O sprawie poinformował pierwszy w poniedziałek "Głos Szczeciński".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum