Zarząd spółki szpitalnej działa na jej szkodę? To udziałowcy zdecydują, czy wystąpić o ściganie

Autor: RR, BCC/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2011 15:35

Prokuratura nie będzie mogła wszczynać śledztw w sprawie działania zarządów na szkodę spółek, także szpitalnych. Ściganie następowałoby na wniosek akcjonariuszy lub udziałowców.

Zarząd spółki szpitalnej działa na jej szkodę? To udziałowcy zdecydują, czy wystąpić o ściganie

Na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała opinię, z której wynika, że art. 585 Kodeksu spółek handlowych powinien zostać w ogóle zniesiony.

Mogłoby to nastąpić już 30 czerwca. Jak zauważa Business Centre Club w stanowisku przesłanym naszej redakcji, tempo prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz innych ustaw ma być błyskawiczne. Prawdopodobnie Sejm uchwali go na następnym posiedzeniu, tak by wszedł w życie 30 czerwca.

Warto zauważyć, że projektowanym zmianom podlegałyby również szpitalne spółki, w tym spółki, które będą tworzone w oparciu o ustawę o działalności leczniczej.

Kodyfikacyjna zmiana nie oznacza zniesienia braku odpowiedzialności prawnej zarządów. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego pod kierownictwem prof. Andrzeja Zolla zaproponowała takie brzmienie art. 296 Kodeksu karnego, by przestępstwem było dopiero narażenie spółki na bezpośrednie zagrożenie powstania znacznej szkody majątkowej. Groziłaby za to kara do 3 lat więzienia, a nie jak dziś - do 5 lat. Przy czym ściganie następowałoby na wniosek akcjonariuszy lub udziałowców, a nie prokuratury.

- BCC wielokrotnie apelował, aby naprawić złe prawo, które umożliwia zbyt dużą dowolność w interpretacji działań zarządów i w ocenie dopuszczalnego ryzyka biznesowego. Nie ma żadnych wątpliwości, że decyzje w tej sprawie powinni podejmować właściciele spółki, a nie prokurator - czytamy w nadesłanym stanowisku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum