Zapłodnienie in vitro: biskupi piszą do posłów

Autor: Gazeta.pl/Rzeczpospolita/ Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 10:02

In vitro jest niedopuszczalne - piszą do parlamentarzystów biskupi, apelując o nieodrzucanie projektu ustawy zakazującej tej metody zapłodnienia.

Zapłodnienie in vitro: biskupi piszą do posłów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada Episkopatu ds. Rodziny wysłała list do posłów i senatorów, w którym metodę in vitro nazywa "niegodziwą i niedopuszczalną" oraz "rodzajem wyrafinowanej aborcji".

W opinii biskupów, "każde dziecko jest osobą od momentu poczęcia, dlatego nie może być przedmiotem, który można kupić" , a ponadto "poczęcie dziecka metodą in vitro powoduje śmierć jego braci i sióstr w stanie embrionalnym".

List biskupów ukazał się przed pierwszym czytaniem (czwartek, 10 września) w Sejmie projektu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej "Contra In vitro".

Projekt jest bardzo restrykcyjny i przewiduje do trzech lat więzienia dla tych, którzy doprowadzą do zapłodnienia in vitro, od pięciu do 25 lat pozbawienia wolności dla lekarzy, którzy eksperymentowaliby z embrionami i od trzech do piętnastu lat za handel embrionami.

Większość posłów jest przeciwna takim zmianom. Jerzy Kozdroń (PO) jest przekonany, że Platforma projektu nie poprze, wszak przygotowała dwa własne projekty ustaw bioetycznych nie po to, by teraz wprowadzać kary za zabiegi in vitro.

Józef Zych (PSL) obiecuje, że jego klub przyjrzy się propozycji bardzo wnikliwie. PiS pracuje nad swoim stanowiskiem.

Oprócz projektu "Contra In vitro" w Sejmie są jeszcze cztery inne: Federacji na rzecz Kobiet i stowarzyszenia Nasz Bocian - podpisany przez posłów lewicy; projekt Jarosława Gowina (PO); projekt zespołu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO); projekt Bolesława Piechy (PiS).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum