Zapłacimy podatek od starości?

Autor: Polska The Times, TVN24/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2009 11:39

Od 2011 r. planowane jest wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia na wypadek niedołężności.

Przygotowywana obecnie ustawa o pomocy osobom niedołężnym zawiera m.in. takie rozwiązania, jak dodatek pielęgnacyjny, który ma trafiać tylko do potrzebujących oraz świadczenia finansowe dla dzieci opiekujących się niesprawnymi rodzicami.

Nową ustawę przygotowuje parlamenatarno-ekspercki zespół do spraw osób starszych.

- Zreformujemy cały system pomocy osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji -  zapewnia w rozmowie z dziennikiem Polska kierujący pracami nad projektem senator PO Mieczysław Augustyn. Jak wyjaśnia, takie zmiany w prawie są konieczne, bo Polsce grozi "demograficzne tsunami." Zdaniem ekspertów, do 2035 r. liczba osób po 65. roku życia wzrośnie o 70 proc., a po 80. – aż o 126 proc.

Obecnie zespół kończy pracę nad raportem - tzw. "Zieloną księgą o opiece długoterminowej”. Z dokumentu wynika, że w Polsce sektor usług dla starszych i schorowanych ludzi, którzy chcą pozostać we własnym domu, w ogóle nie istnieje.

Przygotowywana ustawa ma uporządkować system pomocy osobom starszym. Chodzi m.in. o dodatek pielęgnacyjny, który obecnie wynosi 173 zł na osobę i dostaje go każdy po ukończeniu 75. roku życia. Według nowego prawa, dodatek dostaną tylko ci, którym rzeczywiście potrzebna jest opieka. Zostanie on utrzymany dla osób, które teraz go pobierają.

Reforma ma też wprowadzić dodatkową składkę pielęgnacyjną, która będzie odciągana z pensji, w wysokości od 0,5 do 0,8 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pieniądze mają trafiać na konto specjalnego funduszu zarządzanego przez NFZ.

Osobom starszym maja być wydawane vouchery na usługi medyczne. Vouchery będzie można wymienić np. na wynajęcie pielęgniarki, firmy cateringowej czy pobyt w domu opieki.

Inny pomysł ustawodawcy to pieniądze przekazywane członkom rodziny, którzy zrezygnowali z pracy, by móc opiekować się bliskimi. Kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem tego prawa mają sprawować pracownicy gminnych ośrodków pomocy społecznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum