Zamieszanie u opiekunów medycznych. Są wyjaśnienia w sprawie zapisów do szkół

Autor: oprac. JKB • Źródło: OSOM, Rynek Zdrowia18 października 2022 16:00

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych podjęło interwencję w sprawie niepokojących doniesień związanych z zapisem do szkół kształcących w zawodzie. - Podobno niektóre szkoły wpisywały "starych" opiekunów medycznych wyłącznie na trzeci semestr nowego kształcenia – podaje OSOM. Czy to zgodne z prawem?

Zamieszanie u opiekunów medycznych. Są wyjaśnienia w sprawie zapisów do szkół
Opiekunowie medyczni zareagowali w sprawie niepokojących doniesień. Fot. AdobeStock
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych zwróciło uwagę na liczne doniesienia dotyczące zaskakujących praktyk przy zapisach szkół kształcących w zawodzie
  • Jak się okazuje, do OSOM dotarły informacje, że niektóre szkoły wpisywały słuchaczy, którzy ukończyli kształcenie w poprzednim rocznym systemie, jedynie na trzeci semestr
  • W związku z licznymi wątpliwościami, czy tego typu działanie jest zgodne z prawem, Stowarzyszenie skontaktowało się w tej sprawie z Ministerstwem Edukacji i Nauki
  • Osoba, która ukończyła szkołę kształcącą w zawodzie, nie może być ponownie przyjęta do tej samej lub innej szkoły kształcącej w danym zawodzie – padła odpowiedź z Ministerstwa

Zaskakujące praktyki szkół dla opiekunów

Do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych dotarły niepokojące informacje dotyczące praktyk niektórych szkół kształcących w zawodzie. Okazuje się, że niektóre z nich zapisywały słuchaczy (którzy ukończyli kształcenie w "starym" systemie rocznym) tylko na trzeci semestr. Tym samym kandydatom zaliczano przedmioty z poprzedniego kształcenia z dwóch semestrów.

OSOM skontaktowało się w tej sprawie z Ministerstwem Edukacji i Nauki, aby uzyskać informacje, czy takie działanie jest zgodne z prawem. Stowarzyszenie otrzymało odpowiedź od Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego MEiN:

Osoba, która ukończyła szkołę kształcącą w zawodzie, nie może być ponownie przyjęta do tej samej lub innej szkoły kształcącej w danym zawodzie. Nie jest możliwe zgłoszenie takiej osoby do bazy danych Systemu Informacji Oświatowej i tym samym nie ma podstaw do naliczania dla takiego słuchacza stosownej kwoty w części oświatowej subwencji ogólnej lub udzielania szkole dotacji z budżetu właściwej jednostki samorządu terytorialnego – czytamy.

Opiekunowie przypominają o kursach kwalifikacyjnych

Jak podsumowuje OSOM, osoba, która ukończyła szkołę na kierunku opiekun medyczny NIE MOŻE po raz drugi kształcić się w ramach tego samego zawodu i drugi raz zdobyć ten sam dyplom zawodowy. Co więcej, choć zmieniła się nazwa i symbol kwalifikacji zawodowej, jest to wciąż kształcenie w ramach tego samego zawodu.

Jak wielokrotnie informowaliśmy, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad kursami kwalifikacyjnymi dla obecnych opiekunów medycznych, które rozpoczną się niebawem. Gdy tylko pojawią się dalsze szczegóły będziemy o tym informować na naszej stronie – prosimy o jej śledzenie – przypomina OSOM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum