Zamiast wpisywać lekarzy do rejestru niektóre izby lekarskie wydają zaświadczenia

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 19 września 2011 10:46

Lekarze i pielęgniarki pracujący na kontraktach nie mogą zarejestrować swoich praktyk na nowych zasadach, ponieważ Ministerstwo Zdrowia nie wydało odpowiednich rozporządzeń do ustawy o działalności leczniczej. Resort wyjaśnia, że do czasu wydania nowego rozporządzenia zostały utrzymane w mocy dotychczasowe akty wykonawcze.

Zamiast wpisywać lekarzy do rejestru niektóre izby lekarskie wydają zaświadczenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Do końca roku lekarze zatrudnieni w szpitalach na tzw. kontraktach muszą na nowo zarejestrować swoje praktyki w izbach lekarskich. Tak wynika z ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz.U. nr 112, poz. 654), która obowiązuje od 1 lipca.

Niestety okręgowe izby lekarskie uważają, że nie mogą spełnić tego wymogu, ponieważ nie ma przepisów wykonawczych określających wzór wniosku i wymagane dane. Ponieważ brakuje rozporządzeń, niektóre izby lekarskie wydają zgłaszającym się lekarzom zaświadczenia, że spełniają wszystkie warunki potrzebne do rejestracji. Ich zdaniem po wejściu w życie nowych przepisów lekarze i tak będą musieli na nowo zarejestrować praktykę na zasadach obowiązujących w nowym rozporządzeniu.

Z podobnymi problemami borykają się pielęgniarki kontraktowe, pracujące w szpitalach, które wcześniej wykonywały zawód w formie praktyki w miejscu wezwania. 

MZ wyjaśnia, że do czasu wydania nowego rozporządzenia zostały utrzymane w mocy dotychczasowe akty wykonawcze. Brak nowych przepisów nie może być przyczyną odmowy rejestracji praktyki. Według resortu projekt nowego rozporządzenia przeszedł już wszystkie konsultacje, a Rządowe Centrum Legislacyjne rozpatruje wniosek o zwolnienie go z komisji prawniczej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum