Zakopane: zarzuty niegospodarności budzą zdziwienie dyrekcji szpitala i powiatu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2019 17:42

Dyrektorka szpitala powiatowego im. dr. Chałubińskiego w Zakopanem Regina Tokarz wydała w czwartek (12 grudnia) oświadczenie, że jest niewinna stawianych jej prokuratorskich zarzutów wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach na niekorzyść zarządzanej przez niej lecznicy.

Zakopane: zarzuty niegospodarności budzą zdziwienie dyrekcji szpitala i powiatu
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ubiegłym tygodniu takie zarzuty przedstawiła jej Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu. Śledztwo zostało wszczęte po tym, jak NFZ nałożył na zakopiański szpital 1 mln zł kary za niedopełnienie przez dyrekcję wymogów Funduszu, w tym zatrudnienie zbyt małej liczby lekarzy i pielęgniarek.

Adwokat reprezentujący dyrektorkę szpitala, która wyraziła zgodę na publikację nazwiska, przesłał mediom w czwartek oświadczenie, w którym stwierdza, że jego klientka jest niewinna stawianych jej zarzutów.

"Stan finansowy kierowanej przez Reginę Tokarz placówki medycznej jest bardzo dobry i jest to jeden z nielicznych szpitali w Polsce, który odnotowuje dochód, a nie stratę. Zastanawiający jest fakt, że zarzut niegospodarności stawiany jest dyrekcji szpitala, który nie ma długów, a nie odnotowuje się zarzutów dla kadry zarządzającej placówek zadłużonych i na skraju upadłości" - napisał adwokat Michał Kuźmicz.

Dodał on, że podejrzana zapewnia o woli współpracy z organami postępowania przygotowawczego w trakcie dokonywanych przez nich czynności.

Za wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Zarząd Powiatu Tatrzańskiego, który sprawuje kontrolę nad funkcjonowaniem zakopiańskiego szpitala, przesłał w czwartek do dziennikarzy oświadczenie, w którym stwierdza, że w ich ocenie szpital jest dobrze zarządzany, a prowadzona przez szpital gospodarka jest prawidłowa, co potwierdzają badane przez biegłych rewidentów coroczne sprawozdania finansowe, co potwierdzają również oceny zewnętrzne. Zarząd powiatu zwrócił uwagę, że dyrektorka szpitala jest laureatką Nagrody Forum Ochrony Zdrowia za efektywność zarządzania.

"Działania Prokuratury budzą nasze zdziwienie ponieważ szpital powiatowy kierowany przez panią Reginę Tokarz należy do nielicznej grupy szpitali w Polsce, które mają dodatni wynik finansowy oraz nie posiadają żadnych zobowiązań ani kredytów" - podpisał oświadczenie Zarząd Powiatu Tatrzańskiego na czele ze starostą Piotrem Bąkiem.

W 2003 r. zadłużonemu na 23 mln zł szpitalowi w Zakopanem groziła likwidacja. Wówczas kierowanie placówką powierzono ówczesnej skarbniczce powiatu tatrzańskiego Reginie Tokarz. Obecnie zakopiański szpital zarabia na swoją działalność i inwestycje. W ostatnich latach szpital wybudował m.in. nowy blok operacyjny z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii oraz centralną sterylizacją. Zmodernizowano także oddział urazowo-ortopedyczny i otwarto nowoczesny oddział urologiczny.

Szymon Bafia (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum