Zakopane: ratownictwo górskie czekają zmiany

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2010 13:30

Ratowników narciarskich, jeśli projekt ustawy wejdzie w życie za rok, wyszkoli TOPR i GOPR.

foto: TOPR

Projekt ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach oraz na zorganizowanych stokach narciarskich zakłada, że jak dotychczas podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa górskiego będą TOPR i GOPR, ale mogą pojawić się także inne podmioty, które uzyskają zgodę ministra spraw wewnętrznych na wykonywanie tej działalności.

– Ratownictwo górskie mogą wykonywać podmioty prawne, nie osoby fizyczne - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Jan Krzysztof, naczelnik TOPR w Zakopanem. – Te upoważnione podmioty muszą posiadać kadrę ratowników górskich o kompetencjach określonych w ustawie. Ustawa jest z nami konsultowana i w tym zakresie aktualny projekt  został przez TOPR zaakceptowany.

Jeśli jakiś podmiot będzie w stanie utrzymywać stałe dyżury ratowników, będzie dysponował odpowiednią kadrą ratowników górskich i sprzętem specjalistycznym, może otrzymać zgodę MSWiA. O zgodę na ratownictwo górskie nie będą musiały występować GOPR i TOPR, które są już organizacjami wyspecjalizowanymi w ratownictwie górskim i posiadają odpowiednią kadrę i sprzęt.

Zgodnie z zapisami projektu ustawy, pojawi się również zawód ratownika narciarskiego, który nie będzie zawodem dla wszystkich. Będą do niego mieli prawo, m.in. ratownicy górscy, lekarze, strażacy, czyli osoby, które mają już wiedzę na temat ratownictwa i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Kursy na ratownika narciarskiego ma organizować TOPR i GOPR.

Warto tu przypomnieć, że projekt ustawy, poza regulacjami prawnymi, dotyczącymi zawodu ratownika górskiego, wprowadza szereg obostrzeń, związanych z samym korzystaniem ze stoków górskich przez narciarzy. Przewiduje, m.in. zakaz korzystania ze zorganizowanych terenów narciarskich przez osoby w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Za korzystanie ze zorganizowanych terenów narciarskich w stanie nietrzeźwym lub będąc pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych będą groziły kary grzywny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum