Zakłady pracy chronionej będą zwalniać pełnosprawnych?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2009 09:53

100 mln zł na refundację dodatkowych kosztów wynikających z zatrudnienia niepełnosprawnych mogą otrzymać te zakłady pracy chronionej, w których co najmniej połowa pracowników ma orzeczenie o niepełnosprawności.

Okazuje się jednak, że tylko część tych zakładów spełnia tak ostre wymogi. PFRON szacuje, że jest ok. 2 tys.takich firm. Większość zatrudnia niewiele ponad 40 proc. niepełnosprawnych, a muszą przekroczyć ten próg, by uzyskać status zakładu pracy chronionej i preferencje - podaje Rzeczpospolita.

Jak rozważa gazeta, dla poprawy wskaźników, gwarantujących otrzymanie refundacji z PFRON, jedni szukają nowych pracowników niepełnosprawnych, inni chcą zatrudnić ich na miejsce pełnosprawnych. By nie stracić jednocześnie prawa do dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych, nie mogą wręczać wypowiedzeń. Muszą rozstać się z nimi za porozumieniem stron lub w wyniku zwolnienia dyscyplinarnego. Może się więc w takich firmach zacząć polowanie na zbędnych pełnosprawnych pracowników.

Przedsiębiorcy od 8 maja mogą ubiegać się o refundacje na nowych zasadach. Podstawę do tego daje rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (DzU nr 70, poz. 603).

Dyrektorzy oddziałów PFRON otrzymali wytyczne dotyczące wypłat. Wiadomo już zwrotowi mogą podlegać dodatkowe koszty, które zakłady pracy chronionej ponoszą w wyniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a których nie poniosłyby, gdyby zatrudniały pełnosprawnych - pisze Rzeczpospolita.

ZPC może więc odzyskać wyłącznie koszty związane z wypłatą wynagrodzeń osobom zajmującym się w firmie obsługą systemu dofinansowań oraz zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.W zakładach tych jednak pracowników zatrudnionych wyłącznie do obsługi osób niepełnosprawnych jest znacznie więcej. Przedsiębiorcy wskazują przede wszystkim na wynikający z ustawy obowiązek zapewnienia w ZPC stałej opieki medycznej nad pracownikami niepełnosprawnymi. Tymczasem koszty zatrudnienia pielęgniarki w takiej firmie są znaczne. Fundusz jednak nie godzi się na wpisanie jej do kwoty refundacji. Podobnie jest z kosztami zatrudnienia kierowcy do transportowania niepełnosprawnych do pracy i z powrotem do domu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum