Zakład Opiekuńczo-Leczniczy nie może pobierać dodatkowych opłat za zakwaterowanie i wyżywienie
Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL) nie może pobierać od pacjentów dodatkowych opłat związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem, poza tymi wynikającymi z przepisów prawa.

Dziś ostatni moment, żeby złożyć ważny dokument w ZUS
ZOL nie może pobierać dodatkowych opłat za zakwaterowanie i wyżywienie
Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze (ZOL) zapewniają opiekę medyczną całodobowo dla pacjentów przewlekle chorych, z niepełnosprawnością lub po ciężkiej chorobie albo zabiegu operacyjnym, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale nie są samodzielni ze względu na stan zdrowia.
Jak przypomina biuro RPP, pacjent przebywający w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Miesięczna opłata jest ustalana indywidualnie i stała, ale nie może przekraczać 70 proc. miesięcznego dochodu pacjenta.
Tymczasem, RPP stwierdził, że w jednym z ZOL-ów pobierano od pacjentów dodatkowe opłaty za pobyt.
- Pacjenci lub ich bliscy byli zobowiązywani do wnoszenia dodatkowych comiesięcznych opłat. Ich pobieranie placówka medyczna tłumaczyła ponadstandardowymi usługami, takimi jak zakupy na życzenie pacjenta -- czytamy w komunikacie prasowym Rzecznika.
Rzecznik uznał, że te opłaty miały charakter stały i były pobierane z góry na dany miesiąc, co nie zostało wyjaśnione przez placówkę medyczną. Ponadto stwierdził, że dodatkowa opłata w istocie była związana z wyżywieniem i zakwaterowaniem pacjenta w ZOL i stanowiła nieuprawniony, dodatkowy dochód dla placówki medycznej. RPP nakazał zaniechanie tej praktyki, a placówka medyczna dostosowała się do tej decyzji.
Jednocześnie złożyła skargę na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. - Jednak 9 lutego 2023 r. sąd oddalił skargę i potwierdził rację Rzecznika Praw Pacjenta - informuje biuro RPP.
I dodaje: pobieranie nieuprawnionych opłat za zakwaterowanie i wyżywienie pacjentów w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym jest niezgodne z prawem. W przypadku sporu lub wątpliwości w tej kwestii, pacjenci mogą zwrócić się o pomoc i poradę do Rzecznika Praw Pacjenta.
Dwie grupy bez prawa do ubezpieczenia członka rodziny
Wszedł ważny obowiązek w ZUS. Termin tylko do maja
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)