Zakazany środek aborcyjny kupowany przez internet

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2008 09:16

Za 70 euro darowizny wpłaconej na rzecz holenderskiej organizacji, kobiety otrzymują przesyłką m.in. mifepristone, który jest zakazanym w Polsce środkiem aborcyjnym. Według lekarzy, nawet 10 % kobiet, które zażywa ten preparat, trafia w ciężkim stanie do szpitala z poważnymi krwotokami.

Kobiety odwiedzające stronę internetową mogą skorzystać z konsultacji lekararskiej. Tak bowiem nazwana jest ankieta z 25 pytaniami, której wynik – jak wynika z ustaleń Dziennika – jest z reguły taki sam: „Można dokonać aborcji”.

Nawet problemy z sercem nie są przeszkodą - wystarczy obiecać, że tabletki zostaną zażyte w... poczekalni szpitala. Po wpłacie wymaganej kwoty po kilku dniach do domu listonosz przynosi przesyłkę opieczętowaną jako z Indii. Może zamówić ją nawet nastolatka.

A w przesyłce sześć tabletek przeciwwrzodowego misoprostolu i jedna mifepristone, który jest zakazanym w Polsce środkiem aborcyjnym, do tego jeszcze test ciążowy.

Środki kupiło kilkaset Polek. A z badań czasopisma „British Journal of Obstetrics and Gynaecology” wynika, że aż 11 proc. ze zbadanych 400 pań, które zażyły polecane przez Women on Web środki, wymagało zabiegu chirurgicznego.

W niektórych przypadkach medykamenty nie doprowadziły do całkowitego przerwania ciąży, w innych wywołały krwawienie, omdlenia, a nawet anemię.

- Większość tych aborcyjnych tabletek to leki na rozmaite choroby, bezpieczne dla ludzi. Ale ich składniki u ciężarnej kobiety wywołują poronienie, przy którym jest spore ryzyko krwotoku. A krwotok wewnętrzny jest bardzo groźny, bez interwencji lekarskiej może doprowadzić nawet do śmierci. I na tym właśnie polega zagrożenie, które niesie ze sobą zażywanie tych pigułek - mówi na łamach Dziennika profesor Romuald Dębski, ginekolog-położnik.

- To bardzo niebezpieczne, tych leków nie wolno przyjmować bez kontroli lekarza - wtóruje Eleonora Zielińska, profesor prawa medycznego.

Sprzedaż leków poza aptekami jest karalna - w marcu sąd w Toruniu skazał na 7 lat mężczyznę, który handlował w sieci lekiem antynowotworowym mającym działanie poronne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum