Zakaz wykonywania zawodu za fałszowanie badań dot. szczepień

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2014 10:14

Prawo do pracy w zawodzie na kilka lat stracili w czwartek, 27 listopada, trzej lekarze i sześć pielęgniarek z Grudziądza (Kujawsko-Pomorskie), którzy nieuczciwie zarabiali na testowaniu szczepionki na ptasią grypę. Sąd wymierzył im także kary finansowe i pozbawienia wolności w zawieszeniu.


Zakaz wykonywania zawodu za fałszowanie badań dot. szczepień

Wyrok jest o wiele dotkliwszy, niż oczekiwała prokuratura - nie domagała się ona odsunięcia oskarżonych od zawodu i chciała dla nich znacznie niższych grzywien - informuje Gazeta Wyborcza.

Najpoważniejsze sankcje nałożyła na ortopedę, który w styczniu 2007 r. podjął się wykonania w swojej grudziądzkiej przychodni testów szczepionki  przeciwko grypie H5N1. Mężczyzna stracił prawo do pracy w zawodzie lekarza na 5 lat, podobnie jak jego żona. Oboje otrzymali ponadto wyrok po 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat i razem będą musieli zapłacić ponad 364 tys. zł.

Szef przychodni rekrutował osoby do szczepień m.in. w Caritasie i schronisku dla bezdomnych, wabiąc ludzi darmowymi szczepieniami przeciw grypie. Zgłaszali się na nie ludzie biedni, niewykształceni, niezaradni życiowo. Większość z nich nie otrzymała przysługującego im, za udział w badaniach wynagrodzenia w wysokości 90 zł.

Od większości zaszczepionych nie wzięto zgody na udział w badaniach klinicznych. Robiące zastrzyki pielęgniarki bądź to podstępem podsuwały im do podpisu odpowiedni formularz albo same fałszowały parafy.

Trzecim ukaranym jest lekarz, który otrzymał wyrok 5 lat zakazu wykonywania zawodu i 48,3 tys. zł. grzywny. Pięcioletnie zakazy wykonywania zawodu dostały także dwie pielęgniarki, jedna straciła prawo do pracy na 3, a trzy na 2 lata.

Wyrok jest nieprawomocny.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum