Zakaz używania munduru dla antyszczepionkowców i nie tylko. Jest rozporządzenie MON

Autor: oprac. JJ • Źródło: RCL, PAP/Rynek Zdrowia10 sierpnia 2021 13:57

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało 9 sierpnia projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części przez uczestników strajków, demonstracji i zgromadzeń.

Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej określa, kiedy nie można nosić munduru Fot. AdobeStock
 • Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej ma na celu objęcie szczególną ochroną munduru wojskowego będącego symbolem poszanowania tradycji wolnościowych i postaw patriotycznych
 • Projekt przewiduje zakaz noszenia munduru lub jego części przez osoby "uczestniczące przedsięwzięciach, które mogą godzić w dobre imię lub interes sił zbrojnych, min. W strajkach, demonstracjach, manifestacjach, zgromadzeniach publicznych
 • Minister Mariusz Błaszczak: - Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego

Błaszczak: antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego

Jak napisano w OSR projektu, rozporządzenie ma na celu objęcie szczególną ochroną munduru wojskowego będącego symbolem poszanowania tradycji wolnościowych i postaw patriotycznych.

Zakaz, który ma wejść w życiu w dzień po ogłoszeniu projektowanego rozporządzenia, zakazuje noszenia munduru lub jego części podczas demonstracji i strajków. Ma objąć oznaki przynależności państwowej, w tym godło i flagę Polski.

Proponowane przepisy nie wpłyną - zaznaczają autorzy - na sprzedaż elementów umundurowania wycofanego z sił zbrojnych, nadal taki ubiór nadal będzie wolno nosić jako strój rekreacyjny.

- Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego. Zakończyliśmy prace nad przepisami, które jednoznacznie zakażą noszenia mundurów przez tego rodzaju grupy i wprowadzą sankcje - napisał w ubiegły piątek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak, informując, że projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Według projektodawców, w związku z eskalacją konfliktów, przejawiających się m.in. w narastającej agresji niektórych grup oraz występujących w Polsce w ostatnim czasie atakach np. na punkty szczepień przez osoby, które nadużywają albo używają mundurów lub ich części wycofanych już z użycia w siłach zbrojnych, "niezbędne jest natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do zapobiegania takim procederom".

Czytaj również: Pracownicy punktów szczepień pod specjalną ochroną. Premier dał zielone światło dla zmiany przepisów

Zakaz noszenia munduru lub jego części na demonstracjach

Projekt przewiduje zakaz noszenia munduru lub jego części przez osoby "uczestniczące przedsięwzięciach, które mogą godzić w dobre imię lub interes sił zbrojnych; strajkach, demonstracjach, manifestacjach i zgromadzeniach mających na celu wspólne wyrażanie stanowiska w sprawach publicznych; zgromadzeniach i przedsięwzięciach naruszających porządek i spokój publiczny", a także "w działaniach mających na celu niszczenie lub uszkadzanie mienia, w tym mienia publicznego lub które mogą doprowadzić do takiego zniszczenia lub uszkodzenia".

Projekt przewiduje zakaz noszenia munduru lub jego części przez osoby:

 • uczestniczące przedsięwzięciach, które mogą godzić w dobre imię lub interes sił zbrojnych;
 • strajkach,
 • demonstracjach,
 • manifestacjach
 • zgromadzeniach mających na celu wspólne wyrażanie stanowiska w sprawach publicznych;
 • zgromadzeniach i przedsięwzięciach naruszających porządek i spokój publiczny
 • w działaniach mających na celu niszczenie lub uszkadzanie mienia, w tym mienia publicznego lub które mogą doprowadzić do takiego zniszczenia lub uszkodzenia

Nie wolno będzie używać składników umundurowania w:

 • działaniach mających na celu naruszenie nietykalności cielesnej osób realizujących zadania na rzecz dobra wspólnego
 • przedsięwzięciach mających na celu publiczne manifestowanie poglądów, które mogą naruszać wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela

Według autorów, precyzyjne określenie katalogu przypadków, w których używanie umundurowania będzie zabronione, powoduje, że projektowana regulacja nie wpłynie na możliwość noszenia mundurów lub ich części przez osoby używające ich w celach rekreacyjnych na przykład wędkarzy czy myśliwych.

Element wojny hybrydowej?

Piątkowy wpis na Twitterze ministra obrony i zapowiedź nowelizacji nawiązywały do informacji, że członkowie stowarzyszeń sprzeciwiających się pandemicznym obostrzeniom i akcji szczepień występują w umundurowaniu Wojska Polskiego, przez co zdarza się, że są brani za żołnierzy.

W ostatnich dniach doszło do fizycznych ataków na punkty szczepień, podpalono mobilny punkt szczepień i budynek Sanepidu w Zamościu; dochodziło też do prób wtargnięcia do placówek prowadzących szczepienia.

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński za konieczne uznał zaostrzenie kar za takie czyny. Wyraził przekonanie, że "przynajmniej część tych napadów" to element wojny hybrydowej, "a związki ludzi podejmujących się ataków mogą sięgać Rosji".

Minister zdrowia Adam Niedzielski nazwał podpalenie punktu szczepień aktem terroryzmu, zażądał od ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry objęcia specjalnym nadzorem spraw związanych z atakami antyszczepionkowców.

W środę komendant główny policji poinformował, że wydał polecenie objęcia całodobową ochroną mobilnych punktów szczepień oraz doraźną wszystkich pozostałych punktów szczepień.

Czytaj również: Jest nagroda za pomoc w ujęciu podpalacza z Zamościa. Niedzielski: to akt terroru

"Na szczycie piramidy nienawiści jest eksterminacja". Prof. Gielerak o agresji antyszczepionkowców

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum