Zakaz palenia w lokalach nie obejmuje ogródków piwnych

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2011 10:58

Błąd w ustawie antynikotynowej spowodował, że zakaz palenia nie obejmuje ogródków piwnych czy kawiarnianych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zakaz palenia w lokalach nie obejmuje ogródków piwnych

Osoby niepalące w upalny dzień będą zmuszone zjeść obiad lub wypić kawę wewnątrz lokalu. Tylko w ten sposób unikną dymu tytoniowego i kłótni z palaczami, w której i tak są na straconej pozycji. Osoby palące w ogródkach mogą bowiem powoływać się na ustawę antynikotynową.

Jak wyjaśnia Jan Orgelbrand, zastępca głównego inspektora sanitarnego, zakaz palenia nie obejmuje ogródków, ponieważ nie są one pomieszczeniami.

Zdaniem ekspertów ustawowy zakaz dotyczy lokalu, który jest wydzielony przegrodami budowlanymi, np. ścianą. Tymczasem ogródek kawiarniany, usytuowany na zewnątrz kawiarni, takim pomieszczeniem nie jest.

Ponadto w ogródkach piwnych, jak argumentuje Jan Orgelbrand, osoby niepalące nie są narażone na skutki biernego palenia. W tych miejscach natężenie dymu jest o wiele niższe niż w zamkniętej sali.

Ustawa antynikotynowa obowiązuje od 15 listopada ubiegłego roku. Zgodnie z nią w lokalach gastronomicznych obowiązuje zakaz palenia. Jeśli restaurator nie chce wypraszać palących gości na zewnątrz, może zbudować dla klientów szczelną i wentylowaną palarnię.

Więcej na: http://prawo.gazetaprawna.pl

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum