Zadośćuczynienie dla spadkobierców pacjentki łódzkiego szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2019 12:35

Była pacjentka szpitala wystąpiła do Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego z pozwem przeciwko szpitalowi im. WAM w 2014 roku. Domagała się m.in. 300 tys. zł zadośćuczynienia za błędy w sztuce, które lekarze mieli popełnić, gdy lata wcześniej była przez 5 miesięcy hospitalizowana w tej placówce z powodu operacji usunięcia gruczolaka (guza odbytnicy).

Zadośćuczynienie dla spadkobierców pacjentki łódzkiego szpitala
Fot. PTWP

Sąd rozpatrywał pozew kobiety przez trzy lata. Stan faktyczny nie budził wątpliwości sądu. Kobieta bowiem trafiła do szpitala w lutym 2011 roku. Przeszła rozległy zabieg operacyjny, po którym wytworzył się ropień miednicy mniejszej. Po raz kolejny trafiła na salę operacyjną, gdzie lekarze oczyścili jamę otrzewną, a następnie zaordynowali kobiecie antybiotykoterapię.

Wykonany w międzyczasie posiew wykazał, że w ranie znajdowały się chorobotwórcze bakterie. Niestety rana ropiała, konieczny okazał się kolejny zabieg. W marcu ponownie pobrano materiał z rany na posiew - wyhodowano z niego gronkowca złocistego. I choć pacjentka otrzymała kolejne antybiotyki, to wybudował się jej kolejny ropień, tym razem w okolicy podobojczykowej. Po kolejnej operacji lekarze zdiagnozowali u niej bakteryjne zapalenie wsierdzia.

Sąd, oceniając zebrany w sprawie materiał dowodowy, uznał, że lekarze chirurdzy operujący kobietę nie dopuścili się ani zaniedbań, ani błędów w sztuce lekarskiej. Bilans leczenia był dla pacjentki korzystny. W szpitalu wyleczono ją bowiem z zaawansowanej, wydawałoby się nieoperacyjnej, choroby nowotworowej. Została wyleczona również z zakażenia gronkowcem i nie poniosła trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Natomiast jeśli chodzi o zakażenie gronkowcem, to zdaniem sądu, jest ono konsekwencją faktu, że w szpitalu w ewidentny sposób nie działał efektywnie system zapobiegania zakażeniom szpitalnym.  Ponieważ powódka zmarła przed zakończeniem procesu, to jej spadkobiercom - mężowi i córce - sąd przyznał za zaistniałe uchybienia związane z krzywdą powódki, po 25 tys. zł zadośćuczynienia.

Więcej: expressilustrowany.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum