×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Żądanie zaświadczenia o szczepieniu dziecka - niezgodne z prawem

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia26 października 2015 17:58

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł w poniedziałek (26 października), że to, czy dziecko zostało zaszczepione czy nie, nie może być brane pod uwagę w czasie rekrutacji do przedszkoli i żłobków.

Żądanie zaświadczenia o szczepieniu dziecka - niezgodne z prawem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tym samym przychylił się do decyzji wojewody śląskiego, który uznał pionierskie uchwały częstochowskich radnych za nieważne.

Chodzi o przyjęte w kwietniu uchwały radnych z Częstochowy. Pierwsza z nich dotyczy rekrutacji do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wśród kryteriów, uwzględnianych przy naborze miało być zaświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień ochronnych lub długotrwałym odroczeniu tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych. Druga z uchwał związana ze zmianami w statucie miejskiego żłobka w rozdziale odnoszącym się do warunków przyjmowania dzieci dodaje wymóg złożenia zaświadczenia, że dziecko poddane zostało obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

Wojewoda unieważnił uchwałę w związku z wątpliwościami prawnymi. Częstochowscy radni z decyzją wojewody się nie zgodzili, a sprawa trafiła do sądu.

W poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę radnych tym samym przychylając się do decyzji wojewody.

Zdaniem Stanisława Niteckiego, sędziego WSA w Gliwicach nie można domagać się informacji o zabiegach wykonywanych na dzieciach. Dodatkowo to na gminie ciąży obowiązek zapewnienia dzieciom miejsca w przedszkolu.

Z orzeczenim tym nie zgadza się Jolanta Urbańska, częstochowska radna i zapowiada odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum