×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Żądał od pracowników certyfikatu covidowego albo testu. Inaczej nagana. Przegrał w sądzie

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia25 lutego 2022 21:08

Pracodawca żądał od pracowników certyfikatu covidowego albo okazania testu na koronawirusa, inaczej nakładał na nich nagany. Do sytuacji dochodziło w jednej z instytucji państwowych. Pracodawca właśnie przegrał w jednym z warszawskich sądów. Nagany uchylono.

Żądał od pracowników certyfikatu covidowego albo testu. Inaczej nagana. Przegrał w sądzie
Sprawdzanie certyfikatu covidowego Fot. PAP/EPA
  • Spór pomiędzy pracownikami a pracodawcą dotyczył wewnętrznego zarządzenia – warunkiem rozpoczęcia pracy miało być okazanie certyfikatu covidowego albo poddanie się testowi antygenowemu – relacjonuje prawo.pl
  • Ostatecznie pracownicy złożyli pozew zbiorowy do sądu, a finalnie pracodawca przegrał. Według sądu pracodawca nie mógł pozyskiwać tego typu informacji, bo przepisy prawa pracy nie zezwalają na ich przechowywanie
  • Zdaniem ekspertów niezbędne jest uregulowanie kwestii ustawowych dotyczących weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców

Sprawdzanie certyfikatu covidowego w pracy. Pracodawca przegrał 

Jak wyjaśnia prawo.pl, wewnętrzne zarządzenie pracodawcy było przyczynkiem do konfliktu z pracownikami. Zakładało, że warunkiem przystąpienia do codziennych zajęć miało być okazanie paszportu covidowego wraz z wypełnieniem oświadczenia zdrowotnego albo poddanie się szybkiemu testowi antygenowemu.

Z relacji portalu prawo.pl wynika, że pracodawca zobowiązał pracowników do udzielenia informacji, których według obowiązujących przepisów nie może pozyskać. Pracownicy nie zgodzili się na udostępnienie danych, a to poskutkowało nałożeniem przez pracodawcę kar porządkowych (nagany). Prawo.pl dodaje, że pracownicy złożyli zbiorowy pozew do sądu, który został uwzględniony.

Pełnomocnik skarżących powiedział w rozmowie z prawo.pl, że obecne przepisy prawa pracy nie zezwalają na gromadzenie takich informacji.

 – Pracodawca nie wchodził w spór co do faktów. Kwestią sporną było jedynie to, czy pracownik może odmówić okazania pracodawcy certyfikatu covidowego i czy może odmówić poddania się testowi. Naszym zdaniem, może. Ponieważ przepis Kodeksu pracy dotyczący bezpiecznych i higienicznych warunków, jakie ma zapewnić pracodawca, nie może ingerować w tak ważne dane. Nie ma znaczenia, w jakim celu są one zbierane. I takie też argumenty prawne przedstawiliśmy – wyjaśnił mecenas Mariusz Woźniak, pełnomocnik skarżących.

Wyrokiem sądu zostały uchylone kary porządkowe nałożone na grupę pracowników. Pracodawcą jest instytucja państwowa.

Brak podstaw prawnych dla kar dla pracowników

Warto nadmienić, że w polskim prawie nie ma przepisu, który obligowałby pracownika do podawania podobnych danych pracodawcy. Dotychczasowe  prace nad uchwaleniem stosownej ustawy zakończyły się fiaskiem.

- Przepisy RODO jedynie określają dopuszczalne sytuacje przetwarzania, w tym zbierania, danych o stanie zdrowia, natomiast nie wprowadzają obowiązku podawania takich danych pracodawcy. Jednak nawet w kwestii dopuszczalności RODO tylko kierunkowo określa przypadki dopuszczalnego przetwarzania danych zdrowotnych (np. przeciwdziałanie transgranicznemu zagrożeniu epidemicznemu), ale w kwestii szczegółów odsyła do przepisów krajowych, których nie mamy – wyjaśnił prawo.pl prof. Grzegorz Sibiga, partner w kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy oraz kierownik Zakładu Prawa Administracyjnego w Instytucie Nauk Prawnych PAN.

Eksperci w rozmowie z prawo.pl podkreślają, że mają wątpliwości co do tego, czy pracodawca powinien zarządzeniem wewnętrznym uzależnić dopuszczenie do wykonywania pracy, a także czy w ten sposób mógł nałożyć karę na pracowników.

Weryfikacja szczepień przez pracodawców nierozstrzygnięta

Przypomnijmy, 1 lutego na Sejmowej Komisji Zdrowia zdecydowano o odrzuceniu całego projektu ustawy o tzw. weryfikacji covidowej. Według planowanych przepisów pracodawcy mogliby żądać od pracowników podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Oprócz tego projekt zakładał tzw. świadczenia odszkodowawcze z tytułu zakażenia koronawirusem. Mieli je zapłacić pracownicy, którzy nie poddaliby się testom, a tym samym naraziliby innych na zakażenie w miejscu pracy. Projekt był bardzo mocno krytykowany przez wiele środowisk.

Poprzedni projekt ustawy weryfikacyjnej także zakończył się fiaskiem. Na razie nie zapowiada się kolejne podejście w tej sprawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze