Zachodniopomorskie: pierwszy wniosek o zwrot kosztów leczenia w ramach dyrektywy

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2014 10:34

- Do Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wpłynął wniosek o zwrot kosztów leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej, poniesionych za świadczenia udzielone w niemieckim szpitalu w Prenzlau.

Jak poinformowala nas Anna Makuchowska z biura prasowego ZOW NFZ w Szczecinie, jest to pierwszy wniosek o zwrot kosztów leczenia złożony województwie zachodniopomorskim.

Wnioskodawca domaga się zwrotu kosztów poniesionych w wyniku zabiegu operacyjnego usunięcia żylaków kończyny dolnej lewej.

To kolejne województwo, w którym pacjenci zaczynają domagać się swoich praw. Wcześniej pierwsze takie wnioski wpłynęły do oddziałów małopolskiego i dolnośląskiego.

Jak podawała wcześniej (dane z marca) Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, do oddziału który reprezentuje, w pierwszych miesiącach obowiązywnia dyrektywy wpłynęło pięć wniosków o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Jeden wniosek dotyczył zabiegu adenomektomii przeprowadzonego w Niemczech, a cztery kolejne wnioski - operacji zaćmy wykonanych w Czechach.

Z kolei Aleksandra Kwiecień, z biura prasowego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ informowała, że o zwrot kosztów leczenia za granicą wystąpiły dwie osoby. Jedna w 2013 r., druga - w 2014 r. Wnioski dotyczyły operacji zaćmy i zabiegu związanego z leczeniem zatok.

Jak na razie nie wiadomo, czy otrzymają zwrot poniesionych kosztów. Fundusz stoi bowiem na stanowisku, że dopóki resort nie wprowadzi ustawy implementującej postanowienia dyrektywy transgranicznej, NFZ nie ma podstaw prawnych do podejmowania jakichkolwiek czynności i działań związanych z ewentualnymi wnioskami o zwrot pieniędzy za leczenie za granicą.

Innego zdania są prawnicy, którzy twierdzą, że 25 października 2013 r. upłynął termin implementacji dyrektywy. W związku z tym te jej przepisy, które są jasne, bezwarunkowe, są także bezpośrednio skuteczne. Oznacza to, że pacjenci mogą się na te przepisy powoływać przed organami administracyjnymi i sądowymi w Polsce.

Projekt ustawy implementującej do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej obecnie jest w Sejmie.


 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum